Powiększ tekst
zajawka filmu

Pokaz filmów dokumentalnych poświęconych tematyce Poznańskiego Czerwca 1956

22.06.2016
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Pokaz filmów dokumentalnych poświęconych tematyce Poznańskiego Czerwca 1956: "Śladami Poznańskiego Czerwca '56". Filmy zostaną wyemitowane w godzinach przedpołudniowych (pokazy dla szkół) oraz popołudniowych dla pozostałych zainteresowanych.

Udział w pokazach jest bezpłatny.

  • W dzień targowy", reż. Robert Kaczmarek, Polska 2006, 57 min.
    godz. 10.00 i 16.00
    W filmie historia sprzed 60 lat przeplata się ze współczesnością. Jego autorzy szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Poznański Czerwiec funkcjonuje w polskiej świadomości społecznej i narodowej, ale również, jak historię naszego kraju postrzegają obcokrajowcy.
  • "Paradoks o konduktorze", reż. Michał J. Dudziewicz, Polska 1997, 49 min.
    godz. 11.15 i 17.10
    Narratorem filmu jest znany aktor Zdzisław Wardejn, który jako 16-latek przyłączył się do protestujących na ulicach Poznania. W filmie wędrując po swych tropach sprzed lat dokładnie relacjonuje przebieg zdarzeń, w których uczestniczył. Jednocześnie stara się odtworzyć tragiczne losy Kazimierza Wieczorka. To właśnie on jest tytułowym konduktorem. Wardejn próbuje rozwikłać tajemnicę jego śmierci wyjaśniając przy tym w jaki sposób ich losy połączyły wydarzenia Poznańskiego Czerwca.
  • "Ostatnie powstanie", reż. Grzegorz Braun, Polska 1995, 52 min.
    godz. 12.20 i 18.10
    Autorzy filmu pozwalają widzowi spojrzeć na wydarzenia Poznańskiego Czerwca z dwóch perspektyw. O tym co wydarzyło się w Poznaniu opowiadają naoczni świadkowie i bezpośredni uczestnicy znajdujący się wówczas po dwóch "stronach barykady". Poznajemy więc świadectwa tych, do których strzelano, i tych, którzy bronili "zdobyczy socjalizmu".
  • "Maestro", reż.  Agata Ławniczak, Polska 2008, 47 min.
    godz. 13.30 i 19.10
    Film opowiada o losach adwokata Stanisława Hejmowskiego jednego z obrońców w tzw. procesach poznańskich. Tytułowy Maestro to kryptonim sprawy operacyjnej pod którym bezpieka rozpracowywała mecenasa. Za swoją niezłomną postawę Hejmowski zapłacił wysoką cenę. Autorka filmu opowiada o jego losach skupiając się nie tylko na życiu zawodowym, wskazuje również w jaki sposób działania władz odbiły się na życiu rodzinnym Hejmowskiego. 
Baner
zajawka filmu Pobierz baner (JPEG, 25,87 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR