Powiększ tekst
plakat

Spotkanie wokół książki Atlas obrazów Mnemosyne

03.06.2016
18:00
CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Atlas obrazów Mnemosyne Aby"ego Warburga to jedna z najważniejszych książek w dziejach historii sztuki na świecie. Składa się on z 63 tablic skomponowanych z obrazów, które miały stać
się bazą do badania Bildwanderung (wędrówki motywów obrazowych) w kulturze europejskiej. Polska edycja Atlasu Mnemosyne została opatrzona wstępem krytycznym i jest czwartym, po niemieckim, włoskim i hiszpańskim, wydaniem dzieła.
"Pod koniec życia Aby Warburg intensywnie pracował nad swoim opus magnum: Atlasem, który, poprzez zestawienie pokrewnych sobie obrazów - nie tylko dzieł sztuki z różnych epok, lecz także zdjęć prasowych, reklam, znaczków pocztowych, popularnych grafik oraz stronic traktatów naukowych i astrologicznych - miał pokazać drogi Nachleben w kulturze europejskiej. Reprodukcje ilustrowały różne formy obecności antyku w późniejszych epokach. Zgodnie z tytułem - Mnemosyne- pojęciem, które Warburg uznał wówczas za kluczowe dla powracającej obecności dawnych formuł patosu, była pamięć zbiorowa. I choć Atlas nie został ukończony, gdyż pracę nad nim w 1929 roku przerwała śmierć uczonego, nawet bez przewidzianych obfitych komentarzy słownych i ze wstępem znanym jedynie z kilku niekompletnych wersji, stanowi on jedną z najbardziej intrygujących i inspirujących książek XX wieku: dzieło o potężnym ładunku intelektualnym, owoc przemyśleń nad trwaniem i odradzaniem się obrazowych formuł pamięci zbiorowej, wypełniających się w sprzyjających okolicznościach historycznych nowymi treściami" - prof. dr hab. Wojciech Bałus.
W spotkaniu wezmą udział:

  • Paweł Brożyński, historyk sztuki, Uniwersytet Jagielloński, historyk sztuki, współredaktor Atlasu Mnemosyne;
  • dr Michał Mencfel, historyk sztuki,  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza;
  • dr Filip Lipiński, historyk sztuki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (prowadzący rozmowę).

Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Baner
plakat Pobierz baner (JPEG, 66,45 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR