a

Koncert w ramach cyklu Brzmienie dawnego Poznania. Koncert Trzynastu Wieczorów

14.04.2016
19:00

Wykonawczynie:
Alice Julien-Laferrière - skrzypce
Mathilde Vialle - viola da gamba
Alice Julien-Laferrière
Początkowo studiowała grę na fortepianie, skrzypcach oraz literaturę współczesną, ale gdy w czasie kursu prowadzonego przez Amandine Beyer poznała bliżej skrzypce barokowe, zdecydowała się na studia w tej dziedzinie. Odbyła je w Lyonie
w klasie Odile Elouard i zakończyła w roku 2012. Jeszcze w czasie studiów założyła dwa zespoły: l'Ensemble Artifice oraz duet z gambistką Mathilde Vialle. Szczególnie intensywnie współpracuje z zespołami: Ensemble Correspondances, les Surprises, Concert Brisé, Vertigo, Les Enfants de la cour oraz Les Nouveaux Caractères. Grywa także z formacjami: les Ombres, les Concerts.ch, Ma Non Troppo, Ensemble Pygmalion, Les Folies Françoises, Les Musiciens de Saint-Julien oraz l'Ensemble Stravaganza.
Mathilde Vialle
Mathilde zaczęła uczyć się gry na gambie w wieku ośmiu lat w Bordeaux. Później uczyła się u Matthieu Lussona w Poitiers,
u Marianne Muller w Lyonie, a wreszcie w Philippe'a Pierlot i Mieneke Van der Velden
w Hadze. Korzystała także z rad Wielanda Kuijkena. Występowała i występuje z: Ricercar Consort, Correspondances, Le Poème Harmonique, Animaccordo, La Main Harmonique, Les Inventions, Capriola di Gioia, La Risonanza, Amsterdam Baroque Orchestra Les Timbres oraz Artifices.
Współpracuje regularnie w duetach z Myriam Rignol oraz z Alice Julien-Laferrière. Jest lauratką konkursów muzycznych w Austrii, w Niemczech i we Włoszech.

Opis cyklu:

W 2015 roku Radio Merkury zorganizowało cykl koncertów, który w kulturalnej historii miasta nie miał precedensu.
Dzięki muzyce powiodła się próba przywrócenia świadomości Poznaniaków i gości naszego miasta jeden z nieodkrytych, miejscowych skarbów. Jest nim wyjątkowa akustyka poznańskich kościołów. Tak powstał cykl "Brzmienie dawnego Poznania. Koncerty dziesięciu wieczorów".
Przewodnikami po świecie dawnych dźwięków i dawnej ciszy byli muzycy z Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Izraela, Chile i Polski specjalizujący się w wykonywaniu muzyki średniowiecznej i wczesnorenesansowej.
Koncerty rejestrowano w wersji audio i video. Z każdego koncertu prowadzona była bezpośrednia transmisja internetowa. Klimat tych muzycznych wydarzeń można poczuć oglądając relacje z koncertów i zdjęcia, na stworzonej dla projektu stronie www.brzmieniedawnegopoznania.pl
Ta historia będzie miała ciąg dalszy. W roku 2016 koncerty cyklu Brzmienie dawnego Poznania będą rozbrzmiewały już od kwietnia, zwiększając jednocześnie swą liczbę do trzynastu. W ten sposób, cały czas eksponując niepowtarzalne brzmienie poznańskich kościołów i innych spektakularnych obiektów, utrwali się opinia o Poznaniu, jako stolicy muzyki dawnej w Polsce.
Jednocześnie repertuar będzie rozbudowany o dzieła z innych epok, dzięki czemu usłyszymy w Poznaniu kolejnych wybitnych artystów.
BDP w pigułce:
16 wykonawców
13 koncertów
terminy: od kwietnia do września 2016
2 koncerty w miesiącu +1 koncert specjalny
cały program na stronie brzmieniedawnegopoznania.pl

oprac.LT

Program koncertu