XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii - Francja Romów
Dom Bretanii XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii poświęcone Francji Romów (2-14 kwietnia). Będzie to cykl spotkań z kulturą i historią Romów we Francji, ale również w Europie i w Polsce.
Do uczestnictwa w Dniach zaproszeni zostali niekwestionowani specjaliści ds. Romów na szczeblu krajowym i europejskim oraz dzialacze na rzecz społeczności romskich w Polsce.
Szczgólnie polecić można panel dyskusyjny z udziałem Marcela Courthiade, komisarza ds. języka i praw językowych Międzynarodowej Unii Romów i wykładowcy języka romani w INALCO w Paryżu, Adama Bartosza, dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, twórcy oryginalnej ekspozycji "Historia i kultura Cyganów/Romów", obecnie uważanej za stałe "muzeum romskie", wykładowcę kultury i historii Romów na Akademii Pedagogicznej w Krakowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim, Elżbiety Mirgi - koordynatorki projektów dot. społeczności romskiej w Małopolsce oraz prof. dr hab. Michała Buchowskiego - antropologa kultury, dyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM i dyrektor Centrum Badań Migracyjnych na UAM - 9 kwietnia (sobota).
Wystawę znakomitych fotografii Jeannette Gregori, artystki zaangażowanej w działania na rzecz Romów w Alzacji i Francji, związanej też z Polską. Tematem wystawy są rytuały religijne Romów w Saintes-Maries-de-la-Mer, nadmorskim miasteczku w południowej Francji, gdzie co roku odbywa się spektakularny zjazd-pielgrzymka Romów z całej Europy.
Festiwal zainauguruje koncert "W hołdzie Django", legendy gypsy jazzu/swingu, w wykonaniu Marian Badoï Trio (klub Blue Note, 2.04.). Są to wybitni wirtuozi i godni uznania wierni kontynuatorzy dziedzictwa artystycznego Django Reinhardta. Nie zabraknie też poznańskich artystów jazz manouche - ZigZag Paradise.
W programie znajdą się także filmy (m.in. Tony'ego Gatlifa) i wykłady.
Zobacz dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/imprezy-cykliczne/dni-kultury-francuskiej-i-frankofonii