Wykład otwarty Zygmunta Niechody pt. Normalizacja - nie tylko dla inżynierów
Wykład otwarty pt. "Normalizacja - nie tylko dla inżynierów" wygłosi dr inż. Zygmunt Niechoda. Prelegent jest m.in. ekspertem TAIEX przy Komisji Europejskiej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za wkład w działalność normalizacyjną i projakościową.
"Współczesny świat trudno sobie wyobrazić bez normalizacji i norm. Normalizacja stała się obecna w prawie wszystkich dziedzinach życia znacznie wykraczając poza tradycyjną domenę techniki. Normy stosowane są w ekonomii, zarządzaniu, wszelkiego typu usługach, a nawet w sferze społecznej. Jako uznane reguły do dobrowolnego stosowania wspomagają, a często nawet zastępują przepisy prawa wzmacniając przez to rozwój społeczeństwa obywatelskiego, w którym zainteresowani obywatele decydują o tym, co i w jaki sposób chcieliby osiągnąć. Normy są coraz częściej postrzegane jako narzędzia zapewniające znaczące korzyści."
Nota biograficzna:
Absolwent, a w latach 1970 - 1983 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, specjalista w zakresie techniki laserowej i optoelektroniki.
Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie integracji europejskiej.
Od lat 80-tych współpracował z Polskim Komitetem Normalizacji, Miar i Jakości w zakresie normalizacji biorąc udział w opracowaniu polskich i międzynarodowych norm dotyczących bezpieczeństwa laserów. Był założycielem Normalizacyjnej Komisji Problemowej PKN ds. techniki laserowej i jej przewodniczącym. Od 1994 r., po reaktywowaniu Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN), do czerwca 2012 r. kierował w nim Wydziałem Współpracy Międzynarodowej (Relacji Zewnętrznych). Aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do uzyskania pełnego członkostwa PKN w europejskich organizacjach normalizacyjnych CEN i CENELEC i akcesji Polski do Unii Europejskiej. Koordynował prace PKN związane z tym procesem, współpracując zarówno z właściwymi organami rządowymi, jak i Komisją Europejską. Od uzyskania członkostwa w 2004 r. był członkiem Rady Technicznej i Rady Certyfikacyjnej oraz zastępcą członka Rady Administracyjnej CEN, a także uczestniczył w pracach ich ciał doradczych. Pełnił też obowiązki sekretarza polskiego Komitetu Krajowego Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC i członka krajowego Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO. Obecnie pełni funkcję doradcy Prezesa PKN. Jest ekspertem TAIEX przy Komisji Europejskiej oraz współpracuje z UNIDO w realizacji programów pomocy technicznej dla krajów trzecich.
Jest autorem i współautorem dwóch książek oraz ponad 100 artykułów i referatów na konferencjach w kraju i za granicą. Od szeregu lat prowadzi działalność propagatorską normalizacji i jakości, w tym wykłady zarówno popularyzatorskie dla różnych środowisk gospodarczych, jak i specjalistyczne na wyższych uczelniach (m.in. Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Łódzkiej, Politechnice Warszawskiej, Szkole Głównej Handlowej, Akademii Leona Koźmińskiego, Wojskowej Akademii Technicznej) oraz szkolenia dotyczące zagadnień likwidacji barier technicznych w handlu i Jednolitego Rynku Europejskiego. Jest aktywnym członkiem Wspólnej Grupy Roboczej CEN/CENELEC/ETSI ds. edukacji w normalizacji współpracującej z Komisją Europejską w obszarze wdrażania europejskiej polityki edukacyjnej.
Jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Jakości Zarządzania POLISOLAB oraz członkiem honorowym i przewodniczącym Rady Programowej Klubu Polskie Forum ISO 9000, zrzeszającego kilkaset polskich instytucji zainteresowanych polityką jakości. Wieloletni członek SEP i członek - założyciel Polskiego Komitetu Optoelektroniki.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za wkład w działalność normalizacyjną i projakościową. Laureat Polskiej Honorowej Nagrody Jakości.