a

Impreza - Bigos Nowogródzko-Wileński po Wielkopolsku

21.11.2015
17:40

Bigos Nowogródzko-Wileński po Wielkopolsku, impreza masowa, organizowana przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu od wielu lat, po raz pierwszy w 1998 roku dla uczczenia 200-rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, stąd pomysł dla samej nazwy. I jak w bigosie, mieszane są tu różne składniki: kresowe i wielkopolskie. Całkiem nowe, ale i takie, które warto powtórzyć. Części artystycznej prezentującej kulturę mieszkańców dawnych Kresów towarzyszy część biesiadna często z bigosem, wspólnymi śpiewami i zabawą. Jest to więc wydarzenie o charakterze kulturalno-literacko-biesiadnym. 

Od 2010 roku organizując "bigos" Organizatorzy nawiązują do wielkiego poznańskiego wydarzenia jakim była pielgrzymka dziękczynna za zwycięstwo pod Grunwaldem, bowiem 24 listopada 1410 r.: w wigilię św. Katarzyny - Władysław Jagiełło, Król Polski i Najwyższy Książę Litwy, przybył do kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała, aby za wiktorię grunwaldzką podziękować właśnie w naszym mieście. 

Kontynuując Bigos Nowogródzko-Wileńskiego po Wielkopolsku w Roku Ks. Jana Długosza Organizatorzy pragną podkreślić znaczenie jego Kronik w poznawaniu dawnej historii naszego miasta i regionu, poznawaniu związków stolicy Wielkopolski z Jagiellonami, wspólnych dziejów i kultury, a także inspiracji różnych działań Towarzystwa (m.in. tablica upamiętniająca pielgrzymkę Władysława Jagiełły do poznańskiego kościoła). 
Organizatorom zależy na wzbogaceniu wiedzy mieszkańców naszego miasta o historii i zabytkach Poznania - przypomnieniu historii jednej z najcenniejszych świątyń gotyckich w naszym mieście, kościoła Bożego Ciała ufundowanego przez Władysława Jagiełłę, podobnie jak kościoła w Mejszgole na Wileńszczyźnie. 

Organizatorzy chcą przybliżyć mieszkańcom Poznania i Wielkopolski kultury Ziemi Wileńskiej, szczególnie przez film o wybitnym Polaku z Litwy Prałacie Józefie Obremskim, zrealizowanym w ramach projektu IPN "Kamienie Pamięci" przez młodzież z Mejszagoły i Dukszt Pijarskich.

Impreza jest okazją do spotkań z Rodakami z Wileńszczyzny, ukazania źródeł wspólnej historii, kultury, literatury, wielowiekowych związków Poznania i Wilna, Polski i Litwy - dwóch krajów w zjednoczonej Europie.

kościół pw Bożego Ciała
godz. 17:40 -Pokaz multimedialny nt.: "Posnaniana w kronikach Jana Długosza". Prezentacja tablicy pamiątkowej współfundowanej z inspiracji Towarzystwa z okazji 600. rocznicy pielgrzymki dziękczynnej króla po zwycięstwie pod Grunwaldem oraz oglądanie wystawy "Jam jest Ioannes Dlugosius"

godz. 18:00 -Uroczysta Msza św. w 605 rocznicę pielgrzymki dziękczynnej króla Władysława Jagiełły do poznańskiego kościoła.

Oprawa muzyczna uroczystości w wykonaniu chóru parafialnego oraz Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej.

godz. 19:00 -Przejście przez dziedziniec przy kościele Bożego Ciała: przy świetle pochodni do sali parafialnej

                             W saliparafialnej

- krótki występ Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej,

- młodzież z Mejszagoły i Dukszt Pijarskich zaprezentuje film "Patriarcha Wileńszczyzny",

- autorzy z TMWiZW przedstawią film o kontaktach poznaniaków z Wileńszczyzną,

- spotkanie towarzyskie z poczęstunkiem, nauką piosenek, wspólnym śpiewem