a

Już po raz trzeci Inny Festiwal stworzy przestrzeń do zaskakujących spotkań. Kabaret Drzewo A Gada to duża dawka absurdalnego humoru, łamiącego stereotypy niepełnosprawności. Z kolei film "To właśnie seks", który będzie miał audiodeskrypcję czy instalacja miejska "[sic]2", pokazują życie od strony zmysłowych doznań, obnażając niejedno tabu.

Fundacja Barak Kultury organizuje w Wielkopolsce festiwal, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do kultury. Wydarzenia odbywają się w miejscach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych fizycznie, festiwal tłumaczony jest na j. migowy, film, kabaret oraz spektakl pokazywane są z audiodeskrypcją.
Na tegorocznym festiwalu premierę będzie miała instalacja miejska. "[sic] 2", to dwie dopełniające się przestrzenie, które w intrygujący sposób łączą zmysły: słuchu i wzroku. "Chcemy się zastanowić, do jakiego stopnia można przetłumaczyć widzenie na słyszenie i odwrotnie.", mówią autorki: Justyna Maculewicz i Ewa Grela z grupy sono. tekstura. Widzowie będą mogli za pomocą urządzeń multimedialnych pisać wiersze niekoniecznie słowami.
Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpi kabaret Drzewo A Gada z Katowic. Trzonem kabaretu jest Patryk Laksa, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym przez co całe jego dzieciństwo skupione było na walce o niezależność i możliwość samodzielnego poruszania się. Drzewo a Gada jest kabaretem integracyjnym, próbującym wyjść poza ramę standardowego i powszechnego promowania twórczości osób niepełnosprawnych. Współpracowali z wieloma artystami min. kabaretem Łowcy B.
Seans filmowy z audiodeskrypcją to już tradycja Innego festiwalu. W tym roku  zostanie pokazany film "To właśnie seks". Przebojowa komedia o seksualnych fantazjach i o nas samych. Podobno najlepszym lekarstwem na nudę w związku jest odrobina pikanterii w sypialni. Jednak dzielenie się erotycznymi pomysłami może przynieść wyjątkowo zabawne skutki. Australijski reżyser Josh Lawson pokazuje w swoim filmie zwyczajne pary i ich niezwykłe łóżkowe perypetie.
Spektakl "Ha Noi" Teatru Ba-Q jest swobodną interpretacją niedawno wydanej książki Agnieszki Kłos "Gry w Birkenau". Ha Noi to współczesny labirynt, w którym każda tożsamość jest możliwa. Po tym labiryncie błądzi młoda kobieta, nadwrażliwa i empatyczna, próbując nadać tandetnemu chaosowi jakiś sens. Spektakl ma formę kolażu, w którym uzupełniają się elementy literatury, tańca współczesnego, fotografii i muzyki improwizowanej na żywo. Bardzo ważnym dopełnieniem spektaklu podczas festiwalowych pokazów, będzie język migowy!
Inny festiwal to także część edukacyjna na którą składają się warsztaty. Podczas zajęć prowadzonych przez Katarzynę Glemę, instruktora orientacji przestrzennej ,będzie można wejść w świat osób niewidzących i nabyć kompetencje przewodnika.
18  października  festiwal przeniesie się do  Ostrowa Wielkopolskiego, natomiast  23  października  odbędzie się w Krotoszynie. Mieszkańcy tych miejscowości będą mogli zapoznać się z instalacją [sic] 2, obejrzeć  spektakl "Ha Noi" oraz wziąć udział w  warsztatach. 

Program festiwalu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Szczegóły i zgłoszenia na warsztaty: barakkultury@barakkultury.pl, tel. 61 64 65 344.