Koncert zespołu Tanghetto
Mistrzowie tango electro powracają do Poznania! Tanghetto to zespół, który oprócz pionierskiego łączenia muzyki Buenos Aires z dźwiękami elektronicznymi, wyniósł muzykę neotango na wyżyny. Muzyczny język Tanghetto tworzy fuzja dźwięków pochodzących z różnych źródeł (tango, rytmy latynoskie i elektronika). Bandoneon występuje często w roli wokalisty, a towarzyszą mu inne instrumenty akustyczne oraz szeroki wachlarz brzmień wytwarzanych przez syntezatory i samplery.
Nazwa Tanghetto (połączenie słów "tango" i "ghetto"), jak i idea stojąca za pierwszą płytą "Emigrante" (pol. "Emigrant"), mają swe źródło w doświadczeniach przeżytych w Małych Argentynach, społecznościach Argentyńczyków żyjących na emigracji.
- To właśnie ci emigranci podczas wielu naszych występów w różnych częściach świata podchodzą do nas i opowiadają nam, jak na różne sposoby nasza muzyka była dla nich ważna w trudnych momentach ich życia prowadzonego z dala od rodzinnego kraju. Jest to zawsze dla nas ogromny, nieporównywalny z niczym, zaszczyt - mówi Max Masri, lider zespołu (najmłodszy i ostatni z uczniów legendy tango, Virgilio Expósito).
Grupa obchodziła swoje dziesięciolecie, mając na koncie wydane 6 albumów studyjnych (wszystkie osiągnęły w Argentynie status złotej lub platynowej płyty), DVD z koncertu na żywo, podwójny album na żywo, ścieżki dźwiękowe, pięć nominacji i dwie zdobyte statuetki Muzycznej Nagrody Gardela (2009 i 2012) oraz trzy nominacje do nagród Latin Grammy. Zaprezentowali swoją muzykę w ponad 25 krajach świata i wciąż zaskakują innowatorskimi nagraniami studyjnymi, jak również nadzwyczajnymi widowiskami audiowizualnymi, które zawierają w sobie także elementy tańca. Często też zaskakują publiczność zaproszonymi gośćmi.
Zespół uczcił dziesięciolecie swojej kariery artystycznej wydaniem podwójnego albumu "Vivo", na który składają się utwory nagrane w 10 miastach świata podczas ostatnich 5 lat. Obydwie części płyty "Vivo" były oddzielnie nominowane do Nagrody Gardela, a część "Milonguero" została nagrodzona w kategorii Najlepszy album tanga alternatywnego. Tym samym zespół zdobył drugą statuetkę w swojej historii. W tym roku zespół promuje swoją ostatnią, siódmą płytę studyjną "Hybrid Tango II".
- Wydawałoby się, że to zaledwie wczoraj eksperymentowaliśmy w studiu, tworząc muzykę, która zdawała się być herezją, a okazała się być naprawdę nowym i autentycznym brzmieniem - mówi Masri. - W ciągu tych ponad 10 lat mieliśmy okazje przeżywać najsilniejsze z emocji: zdobyliśmy Nagrody Gardela, rywalizowaliśmy z Yo-Yo Ma na Grammy, występowaliśmy w BBC czy w Chicago Symphony Hall, graliśmy dla 500 par tańczących tango w Tate Gallery w Londynie podczas jednego z ważniejszych festiwali, jak również dzieliliśmy scenę z postaciami takimi jak Gilberto Gil czy Carlinhos Brown w Rio, a graliśmy w tak różnych miejscach jak Ciudad Juárez czy Ateny w momencie wybuchu greckiego kryzysu.
28 lutego, podczas 10 Światowego Szczytu Tango w Zárate, grupa rozpoczęła sezon koncertowy 2015. Jak co roku, tym razem 28 marca, Tanghetto dała wyjątkowy show w ND/Teatro w Buenos Aires, promując swój ostatni album studyjny "Hybrid Tango II", nominowany do Nagród Latin Grammy. 22 maja zespół wystąpił na głównym placu stolicy, Plaza de Mayo, w ramach obchodów 205 rocznicy Rewolucji Majowej. Trasa promocyjna kontynuowana będzie głównie w Europie i krajach Ameryki Łacińskiej.
Bilety 50 zł