Koncert z cyklu Staromiejskie Koncerty Organowe
W każdy czwartek wakacji o gdzinie 20-tej - koncerty grane na zabytkowych organach Friedricha Ladegasta z 1876 roku.
Organizator główny: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznania.
Instrument wielkiego mistrza i wielcy mistrzowie instrumentu. Te słowa wystarczyłyby zupełnie jako zachęta do spędzenia wyjątkowego wieczoru ze sztuką. W czwartkowe letnie wieczory rozbrzmiewają w Farze arcydzieła muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu słynnych polskich i zagranicznych organistów, laureatów konkursów organowych, profesorów i wyróżniających się studentów. W tegorocznym cyklu wystąpią m. in.: Eric Lebrun (Francja), Hans Fagius (Szwecja), Matthias Mück (Niemcy) Mario Cifferi (Włochy), Elena Sartori (Włochy), Jakub Pankowiak i Piotr Rachoń (Polska). Zbudowane w 1876 roku przez słynnego organmistrza z Weissenfels - Friedricha Ladegasta monumentalne organy są niewyczerpanym źródłem barw i indywidualnych interpretacji. Od wielu już lat podczas festiwalu organiści zachwycają się niezwykłym instrumentem, poszukując do późnej nocy najwłaściwszych, najpiękniejszych i najbardziej zaskakujących brzmień, kolorów oraz najprzeróżniejszych pomysłów na wykonanie swojego recitalu. Stali bywalcy z zaciekawieniem słuchają nowych utworów kompozytorów z rodzinnych stron artystów, ze znawstwem wyłapują również wszelkie niuanse i różnice w charakterze "hitów" organowych, przypisując je nierzadko temperamentowi danej narodowości.
WSTĘP WOLNY
OPIS SZCZEGÓŁOWY POSZCZEGÓLNYCH KONCERTÓW
30.07.2015 NILS LARSSON (Szwecja) studia odbył w Akademii Muzycznej w Sztokholmie w zakresie organów i improwizacji. Dyplom z odznaczeniem. Szybko rozwinął bogatą i uznaną aktywność koncertową w Europie. Jest dyrektorem muzycznym bazyliki Högalid Kirche w Sztokholmie.
6.08.2015 JAKUB PANKOWIAK (Polska) artysta młodego pokolenia poznańskich organistów, asystent w klasie organów Akademii Muzycznej w Poznaniu; laureat konkursów organowych w Rumi, Poznaniu, Legnicy, Opavie, Krakowie.
13.08.2015 MARIO CIFFERI (Włochy) absolwent Konserwatorium Muzycznego w Bolonii (organy, fortepian, kompozycja, dyrygentura symfoniczna) oraz Konserwatorium św. Cecylii w Rzymie (muzyka kościelna); laureat konkursów organowych w Wenecji, Varese; wykładowca organów i śpiewu gregoriańskiego w Konserwatorium w Monopoli (Bari).
20.08.2015 ELENA SARTORI (Włochy) organistka i dyrygentka, studia muzyczne odbyła w Bazylei i Wiedniu; uczestniczyła w zajęciach z wybitnym niemieckim dyrygentem Helmutem Rillingiem w ramach projektu Bach Akademie Stuttgart; koncertuje na całym świecie; nagrywa dla BBC, Rai, Radio France.
25.08.2015 HANS FAGIUS (Szwecja) juror V Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego; od wielu lat zalicza się do najsławniejszych szwedzkich organistów-wirtuozów; studiował pod kierunkiem B. Berga i A. Lindnera oraz M. Duruflégo; ma w swoim repertuarze dzieła wszystkie Jehana Alaina, Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Dietricha Buxtehudego, Maurice'a Duruflego, Césara Francka, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz komplet symfonii Louisa Vierne'a; profesor Królewskiego Konserwatorium w Kopenhadze; członek Królewskiej Akademii Muzyki w Szwecji.
27.08.2015 ERIC LEBRUN (Francja) juror V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego; jeden z najwybitniejszych organistów średniego pokolenia we Francji, absolwent paryskiego Conservatoire National de Musique w Paryżu; laureat pięciu międzynarodowych konkursów organowych; ma na koncie kompletne nagrania dzieł organowych J. S. Bacha, J. Alaina oraz największych twórców organowej muzyki francuskiej; profesor Konserwatorium Muzycznego w Anger.