Wystawa bretońskiego kolektywu Hangar't pt."Wiejski Pop Art."
Wernisaż 6 maja o g. 18.00, będą na min obecni francuscy artyści - ośmioro reprezentantów kolektywu malarskiego przedstawi założenia artystyczne i sposób działania Hangar'tu.
Jest to absolutnie wyjątkowa i bezprecedensowa wystawa - chodzi o artystów-amatorów, rolników w okołoemerytalnym wieku (podkreślających zresztą - niekoniecznie słusznie - że nie są artystami i tworzącymi dzieła zbiorowe, nie podpisane ich nazwiskami), którzy opracowali, a potem opatentowali we Francji, innowatorską technikę malarską inspirowaną w zakresie kolorystyki i form Pop Artem i twórczością Paula Gauguina związanego z miejscowością Nizon, w której działa kolektyw. Głównym założeniem kolektywu jest przywoływanie historii lokalnej społeczności i ułatwianie dostępu do sztuki odbiorcom wyłączonym z życia kulturalnego. Hangar't był zaproszony ze swoii pracami nawet do Nowego Jorku.
Hangar't jest stowarzyszeniem założonym w 1992 r. w Nizon* w Bretanii przez Yvesa Quentela, dziennikarza Radio France pasjonującego się sztuką. Celem Quentela było stworzenie warunków, by społeczność wiejska znalazła swój własny artystyczny środek wyrazu i miała powód, by spotykać się i robić coś wspólnie poza swoimi gospodarstwami. Wahającym się mieszkańcom Nizon powiedział krótko: Malowaliście już płoty, okna, drzwi? Kolorowaliście obrazki w szkole? Dacie radę! Ten artystyczny kolektyw działający na wsi i składający się z grupy artystów- amatorów z zawodu rolników, hodowców i właściciela baru opracował i opatentował nowatorską technikę malarską inspirowaną Pop Artem, polegającą na obróbce starych fotografii (fotografia - fotokopia - slajd - obraz) dokumentujących ludzi i zdarzenia i kolorowaniu ich.
Prace Hangar'tu, zwykle zbiorowe, przywołują w nowoczesny, barwny sposób historię lokalnej społeczności. Niektóre z nich jak "Mamm Gozh" (Babcia), zwana "bretońską Marilyn Monroe", nawiązująca do sztandarowego dzieła Andy'ego Warhola, stały się dziełami kultowymi.
Hangar't wystawiał swoje prace w rodzinnej Bretanii, Francji i w Nowym Jorku.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz www.dombretanii.org.pl/pl/aktualnosc/451