Powiększ tekst
d

Wystawa "DYPLOMY 2015",

22.06 – 28.06.2015
10:00
Pawilon MP2 - Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14
Wstęp wolny
Opis

Wystawa "DYPLOMY 2015", pokazywana od 22 do 28 czerwca w pawilonie nr 2 (MP2) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, to niepowtarzalna szansa obejrzenia - w jednym miejscu i czasie - najciekawszych prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jednocześnie to także prezentacja wszystkich ośmiu wydziałów Uczelni.

Nie bez znaczenia jest miejsce ekspozycji, bowiem właśnie tu realizuje się w sposób modelowy idea współistnienia sztuki i biznesu: z jednej strony mecenat Prezesa i Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, z drugiej - prace młodych talentów Uniwersytetu Artystycznego.

W roku 2010 podjęliśmy decyzję wyjścia z pracami dyplomowymi poza budynek szkoły, co się wiązało z nadaniem im statusu publicznego. Otworzyliśmy się na miasto; każdy, kogo temat interesował, mógł przyjść na obronę, zadać autorowi pytanie, wejść z nim w dyskusję. Okazało się, że posunięcie to przełożyło się wprost na poziom prac, bo publiczny pokaz twórczości zwiększa odpowiedzialność autora za jej przekaz i jakość. Dziś dyplom to nierzadko efektowny początek kariery...

Przed nami szósta edycja wystawy. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło: powróciliśmy do MP2, miejsca, od którego zaczynaliśmy. Po pięciu latach doświadczeń, możemy stwierdzić, że duże przestrzenie pawilonów MTP stały się naturalnym środowiskiem dla młodej sztuki.

Kuratorem Generalnym Dyplomów UAP na Międzynarodowych Targach Poznańskich jest dr hab. Piotr Tetlak prof. ndzw. UAP:

Na początku, kiedy na prośbę JM Rektora Marcina Berdyszaka, podejmowałem się tego zadania, zadawałem sobie pytanie: "Czy sztuka wywiera wpływ na społeczeństwo, czy też jest skierowana sama na siebie i pozbawiona cech dydaktycznych?" i odpowiadałem jednocześnie: "Obszar funkcjonowania dziedzin projektowych i artystycznych rozciąga się od tradycyjnych technik aż po działania alternatywne i widowiskowe. Zawsze znajdą się możliwości i miejsca na różne sposoby uprawiania sztuki. A tam, gdzie dyscypliny sztuki łączą się z dziedzinami życia społecznego możemy mówić o wpływie na społeczeństwo". Teraz po raz kolejny utwierdzam się w tym przekonaniu, że jednym z takich właśnie miejsc są tereny Targów. Przykład Targów pokazuje nam, jak można łączyć sztukę i kulturę z innymi dziedzinami oraz inwestycjami Poznania.

Zobacz uap.edu.pl/

Baner
d Pobierz baner (JPEG, 46,47 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR