XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat 2015
Wielki finał z udziałem zespołów z Filipin, Ekwadoru, Portoryko, Serbii, Ukrainy oraz RPA odbędzie się w dniach 24 - 27 czerwca. Koncerty odbędą się w Poznaniu, Wrześni, Wągrowcu, Opatówku, Pile, Grodzisku Wielkopolskim, Murowanej Goślinie. Wstęp na wszystkie koncerty wolny.
Festiwal "Universitas Cantat" jest chóralnym międzynarodowym świętem. Od 1998 roku gromadzi w Poznaniu (początkowo co roku, od 2003 r. - co dwa lata) młodych ludzi z przeróżnych uczelni - ludzi muzycznie utalentowanych, aktywnych i otwartych na nowe przyjaźnie oraz wymianę kulturowych doświadczeń. Podczas dotychczasowych dziesięciu edycji publiczność miała okazję podziwiać blisko 100 chórów z 26 krajów, w tym z tak odległych zakątków świata, jak Meksyk czy Ekwador. Od początku istnienia imprezy organizacją zajmuje się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór Kameralny UAM oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Nieoceniona jest rola profesora Krzysztofa Szydzisza - chórmistrza, muzykologa, specjalisty od emisji głosu, logopedy, menedżera kultury i od samego początku dyrektora Universitas Cantat oraz dr Joanny Piech-Sławeckiej - oboistki, chórmistrza, logopedy i wicedyrektora festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się w rozmaitych wielkopolskich salach koncertowych, przede wszystkim zaś w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która słynie ze znakomitej akustyki. Chóry przygotowują m.in. utwory promujące rodzimą muzykę poszczególnych krajów. Na zakończenie festiwalu wszyscy uczestnicy wykonują wspólnie dzieło polskiego współcześnie żyjącego kompozytora. Zazwyczaj towarzyszy im w tym przedsięwzięciu orkiestra symfoniczna.
W ramach koncertów finałowych zabrzmiały: w 1998 r. Litania ad Spiritus Sanctum Zbigniewa Kozuba, w 1999 r. - Angelus Wojciecha Kilara, w 2000 r. - Beati Estis Zbigniewa Kozuba, w 2001 r. Ad Iuventatem Marka Jasińskiego, w 2002 r. - symfonia Nihil homine Mirabilius Krzesimira Dębskiego, w 2003 r. - II symfonia Ver Redit Krzesimira Dębskiego, w 2005 r. - symfonia Festinemus amare homines Pawła Łukaszewskiego, w 2007 r. - Raptus Europae Marka Jasińskiego, w 2009 r. Exegi monumentum aere perennius Romualda Twardowskiego, w 2011 r. Amor vincit Miłosza Bembinowa oraz w 2013 r. Origo Mundi Jacka Sykulskiego. Festiwal "Universitas Cantat" (i rzesza wolontariuszy pracujących przy każdej jego odsłonie) jest dowodem na to, że muzyczne fascynacje w zakresie chóralistyki są kwestią uniwersalną. Spotkania młodych ludzi prowadzą do zawierania nowych znajomości, a multikulturowość jest inspiracją dla słuchaczy.
Zobacz cantat.amu.edu.pl/pl/