Wystawa - Wirtualny Łazarz - ludzie, miasto, tradycja
Wystawa jest częścią projektu, którego celem jest ocalenie pamięci o tradycjach i ludziach dzielnicy św. Łazarz. Obok prezentacji zdjęć, w ramach wydarzenia odbędą się warsztaty kulinarne, gdzie odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił przy potrawach
przygotowywanych wg starych poznańskich przepisów. Będzie można zobaczyć również jak prawdziwy "habaj" przygotowuje kiełbasę i poznańską "pyrczankę". Zagra również kapela Swoja Wiara, która przypomni szlagiery z dawnych lat rozbrzmiewające kiedyś na łazarskich podwórkach. Dla najmłodszych przygotowano konkurs plastyczny "Na Łazarzu jest pysznie".
Projekt Wirtualny Łazarz jest jednym z laureatów i beneficjentem konkursu "Centrum Warte Poznania". Jego realizacja jest
możliwa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Poznania. Prezentowane fotografie zostały udostępnione na wystawę przez mieszkańców Łazarza, jak również Archiwum B Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Palmiarnię.
Na wernisażu zostaną również zaprezentowane prace fotografa Macieja
Krajewskiego, czyli Łazęgi poznańskiej. Wystawa i inne atrakcje będą
dostępne nieodpłatnie w dniach 27.05 - 02.06.2015, w ramach 26 dni
Łazarza. Oficjalne otwarcie odbędzie się 28 maja o godzinie 19 w
Akademii Umiejętności przy ul. Matejki 56 na Łazarzu.
Projekt "Wirtualny Łazarz" ma na celu pielęgnowanie pamięci o historii dzielnicy, w której żyjemy, pamięci o naszych korzeniach, przekazanie jej naszym dzieciom, by nigdy nie zapomniały, skąd pochodzą i były z tego dumne. Historia Św. Łazarza podana w atrakcyjnej formie, tak by zainteresowała młode pokolenie, a także gości odwiedzających dzielnicę.
Koncepcja "Wirtualny Łazarz" to nie tylko "prezentacja" fotografii, lecz również aktywizacja lokalnej społeczności. Poprzez pokazy kulinarne przywracana będzie pamięć tradycyjnych smaków i zapachów - w większości zapomnianych przez mieszkańców i mało znanych młodzieży. Tak, jak historię można zobaczyć w starych fotografiach, tak i można ją przedstawić przygotowując zdrowe tradycyjne dania według starych sprawdzonych przepisów. Dlatego, obok zdjęć, odwiedzający ekspozycję będą mogli wziąć udział w pokazach kulinarnych i warsztatach, na których będą przygotowywane tradycyjne poznańskie i łazarskie potrawy, posłuchać muzyki, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym "Na Łazarzu jest pysznie", gdzie przedstawią swoje wizje łazarskiej książki kucharskiej.
Projekt Wirtualny Łazarz nie kończy się z zakończeniem Dni Łazarza - fotografie będą dalej eksponowane i zbierane, a dziedzictwo kulinarne zebrane i opublikowane w książce kucharskiej z potrawami prababć.