Literatura a archeologia - spotkanie z prof. dr hab. Hanną Kóčką-Krenz
Biblioteka Raczyńskich i Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego zapraszają na spotkanie z prof. dr hab. Hanną Kóčką-Krenz "Lubonie, powieść z X wieku J. I. Kraszewskiego - literatura a archeologia". Spotkanie poprowadzi Andrzej Sikorski. Spotkanie odbywa się w związku ze zbliżającym się 1050-leciem Chrztu Polski.
Prof. zw. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz - historyk sztuki, archeolog, odkrywczyni pałacu i kaplicy Mieszka i Dąbrówki na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
"Lubonie" to powieść z czasów Mieszka I. Powstała w 1876 r. jako druga (pierwszą była "Stara baśń") w cyklu powieści historycznych J. I. Kraszewskiego obejmujących dzieje Polski. Tytułowy ród Luboniów zamieszkiwał w okolicy Poznania, w Krasnej Górze, która wg pisarza późnej mogła zmienić nazwę na Górczyn. Podczas walk z Niemcami zaginął Włast, jedyny syn Luboniów; kiedy po kilkunastu latach nieoczekiwanie powrócił, wzbudził zainteresowanie kniezia Mieszka, któremu opowiadał o potędze cesarstwa i nowej wierze. Mieszko chcąc umocnić swą pozycję postanawia poprzez ślub z księżniczką Dobrawą zawrzeć sojusz z Czechami. Wyprawia się nad Wełtawę, a wśród świty jest i Włast, a właściwie ojciec Matia, wyświęcony wcześniej w Monte Cassino. Musi ukrywać swój stan duchowny bowiem pierwsi chrześcijanie są prześladowani przez wyznawców starej wiary. Przewracane są krzyże, palone świątynie, a nawet zawiązany zostaje spisek przeciwko Mieszkowi. Kneź poślubia Dobrawę i to ona nakłania go do przyjęcia chrztu. Mieszko wypowiada potajemnie wojnę dawnym wierzeniom i rozpoczyna długotrwały proces chrystianizacji swojego państwa. Pomaga mu w tym ojciec Matia - pierwszy polski kapłan. To postać fikcyjna, poza wymienionymi Kraszewski umieszcza na kartach powieści szereg postaci historycznych: grafa Wichmana, cesarza Ottona, biskupa Jordana.
Podczas spotkania wokoł książki "Lubonie" prof. Hanna Kóčka-Krenz skonfrontuje literacką wizję początków państwa polskiego przedstawioną przez Kraszewskiego - powieściopisarza, historyka i miłośnika archeologii - z wynikami najnowszych badań archeologicznych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.