Promocja książki Moniki Talarczyk-Gubały "Wanda Jakubowska od nowa"
- g. 19 spotkanie z autorką, Moniką Talarczyk-Gubałą / wstęp wolny
- g. 21 pokaz filmu "Spotkania w mroku", reż. Wanda Jakubowska, 1960, 102" / bilety: 5 zł
Wanda Jakubowska zwana "matką polskiego kina", jest jednocześnie postacią niewygodną. Była jedną z pierwszych kobiet, które stanęły za kamerą. Ciągle bardziej doceniona pozostaje za granicą niż w Polsce.
g. 19 - spotkanie z autorką książki, Moniką Talarczyk - Gubałą Prowadzenie: Karolina Sikorska (Instytut Kulturoznawstwa UAM, Centrum Praktyk Edukacyjnych) i dr Marcin Adamczak (Instytut Kulturoznawstwa UAM, PWSFTviT w Łodzi) wstęp wolny
"Wanda Jakubowska. Od nowa" to próba zrozumienia fenomenu postaci, w której życiorysie zawiera się niemal cały XX wiek. Autorka dotarła do prywatnego archiwum reżyserki, rozmawiała z jej rodziną i współpracownikami, czytała co pisano o niej w Polsce i na świecie. Proponuje nowe spojrzenie na filmy, w kontekście biografii reżyserki i innych ówczesnych produkcji, przybliżając w ten sposób także tytuły uznawane dotychczas za zaginione, nieważne lub nieudane. Dzięki temu ocaliła od zapomnienia mniej znane reżyserki pracujące w cieniu Jakubowskiej. Książka Talarczyk-Gubały to fascynujący portret niezwykłej kobiety, dla której najważniejsze było kino, a najprzyjemniejsze życie towarzyskie na planie filmowym.
Dr Monika Talarczyk-Gubała - historyczka kina, krytyczka filmowa, badaczka kina kobiet w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pracuje w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka monografii "PRL się śmieje! Polska komedia filmowa 1945-1989" (Warszawa 2007), "Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w II połowie XX wieku" (Szczecin 2013) oraz zbioru esejów "Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii" (Poznań 2013), uhonorowanego w 2014 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
g. 21 - pokaz filmu SPOTKANIA W MROKU, reż. Wanda Jakubowska, 1960, 102' bilety 5 zł. Polska pianistka, Magdalena, wyjeżdża na tournee po Niemczech zachodnich. Ta podróż wywołuje wspomnienia. Czasy wojny spędziła ona na przymusowych robotach w Niemczech. Przekonuje się, jak bezkarnie i beztrosko żyją tu zbrodniarze wojenni.