Powiększ tekst
plakat

Wystawa Maria ze Sławskich Wicherkiewiczowa i jej mężczyźni

18.03 – 11.05.2015
Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Wystawa Maria ze Sławskich Wicherkiewiczowa i jej mężczyźni jest owocem naszej przyjaźni z wnukiem Pani Marii, Tomaszem Wicherkiewiczem, który opowiedział nam o dziejach swojej rodziny, tak wyjątkowej i zasłużonej dla Wielkopolski. Zwłaszcza postać Marii Wicherkiewiczowej, pisarki i malarki, a także czułej żony, matki, siostry i babci bardzo nas zainspirowała. Autorka "Rynku poznańskiego i jego patrycjatu" urodziła się w Szamotułach 1875 roku, a zmarła w 1962 roku w Poznaniu. W tym roku mija 140. rocznica jej urodzin. Jest to dobry moment, aby pamięć Marii Wicherkiewiczowej uczcić w Domu Literatury Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Serdecznie dziękujemy wnukom pisarki, Tomaszowi Wicherkiewiczowi i Michałowi Zbierskiemu, a także jego żonie Ewie za udostępnienie nam rodzinnych fotografii i dokumentów, a także za zaufanie, jakim nas obdarzyli.
Dopełnieniem wystawy jest prezentacja rękopisów i materiałów źródłowych z archiwum Marii Wicherkiewiczowej, znajdujących się w zbiorach Biblioteki Raczyńskich.

Urszula Bauer-Wilczyńska

Inżynier ogrodnictwa, artysta malarz, członek ZPAP, instruktorka choreoterapii. Zajmuje się malarstwem figuratywnym. Duże znaczenie w jej twórczości ma sztuka ruchu i muzyka. Uczestniczyła w Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego, organizowanych w Poznaniu przez prof. Ewę Wycichowską. Poznanie takich tańców, jak flamenco, tango argentyńskie, taniec orientalny, irlandzki czy tańce afro w istotny sposób wpłynęło na jej malarstwo. Swoje prace prezentowała na 25 wystawach indywidualnych i kilku zbiorowych w kraju i za granicą. W 2004 roku brała udział w nagraniu płyt CD/DVD z Chórem Gospel z Poznania. W 2007 roku Poczta Polska wydała Kartę Pocztową z jej obrazem. W 2014 roku ukończyła szkołę Charakteryzacji Teatralnej, Makijażu i Perukarstwa MASKA w Poznaniu.

Marek Wilczyński

Urodzony w 1953 roku w Puszczykowie koło Poznania. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby. W 1980 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni litografii prof. Lucjana Mianowskiego. W następnych latach za działalność twórczą został trzykrotnie uhonorowany stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Brał udział w prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. Zdobył pierwsze miejsce w konkursie ONZ na projekt Koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Od 1985 roku prowadzi autorską Pracownię MW. Tworzy w zakresie biżuterii unikatowej, małych form rzeźbiarskich, medalierstwa oraz przedmiotów artystycznych wyposażenia wnętrz. Uprawia też malarstwo i grafikę.

Karol Wilczyński
Artysta fotografik o pseudonimie Charles GreenWolf. W 2002 roku ukończył z wyróżnieniem Liceum Plastyczne Schola Posnaniensis w Poznaniu. W roku 2008 obronił dyplom magisterski na ocenę bardzo dobrą. Jego promotorami byli prof. Andrzej P. Florkowski oraz prof. Ryszard K. Przybylski. W latach 2004-2008 otrzymywał stypendium naukowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2006 i 2007 pełnił funkcję wykładowcy w Wielkopolskiej Szkole Fotografii, gdzie prowadził "Pracownię plenerową".
Karol Wilczyński zajmuje się głównie fotografią inscenizacji i fotografią kreacyjną. Wykorzystuje w tym celu swoją kolekcję starych aparatów z XIX i XX wieku, które samodzielnie remontuje, przywracając im dawną świetność. Konstruuje także aparaty na własne potrzeby artystyczne; w wykonanych przy ich użyciu zdjęciach łączy wiele technik fotograficznych zarówno dawnych, jak i klasycznych. Swoje prace prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Zajmuje się również projektowaniem okładek CD-pack'ów z wykorzystaniem fotografii autorskiej oraz fotografią ślubną. W tej dziedzinie stara się zainteresować Młode Pary fotografią tradycyjną, dzięki której pamiątka ze ślubu staje się czymś więcej niż tylko kolorowym wspomnieniem.

Wstęp wolny.

Baner
plakat Pobierz baner (JPEG, 53,90 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR

Plakat