Cykl wykładów - Konteksty dzieła sztuki
Konteksty dzieła sztuki to specjalne wydarzenie edukacyjne odbywające się raz do roku, nawiązujące do tradycji Spotkań z obrazem, które przed laty cieszyły się w muzeum dużą popularnością. W trakcie spotkania odbiór dzieła sztuki wzbogacany jest o ekspozycję związanych z nim obiektów, prelekcje, prezentacje aktorskie lub koncert.
Konteksty dzieła sztuki adresowane są do młodzieży i dorosłych. Stawiają sobie za cel ukazanie wybranych dzieł z kolekcji muzeum w powiązaniu z okolicznościami towarzyszącymi ich powstaniu oraz naświetlenie wybranych zagadnień ich odbioru. Zaproszeni do współpracy goście, specjaliści zajmujący się rozmaitymi dziedzinami kultury, przedstawiają literacki, muzyczny, teatralny, społeczny i historyczny kontekst prezentowanych dzieł sztuk plastycznych.
W bieżącym sezonie Konteksty dzieła sztuki odbędą się 14.03.2015 r. i poświęcone zostaną obrazowi Rafała Malczewskiego (1892-1965) Wspinaczka. Obraz powstał w wyniku fascynacji malarza wspinaczką wysokogórską i jako reminiscencja osobistych przygód. Prelegenci będą mówić o kulturotwórczej roli Zakopanego w okresie międzywojennym. Obok malarstwa poruszone zostaną tematy taternictwa, literatury, życia muzycznego oraz mało znanego filmu fabularnego Biały ślad, do którego Malczewski napisał scenariusz.
Prowadzenie: Ewa Siejkowska-Askutja
Program
Ewa Siejkowska-Askutja, Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu, Rafał Malczewski - artysta wszechstronny
Jagoda Adamczyk, prezes Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu, Góry Rafała Malczewskiego
Prof. Małgorzata Hendrykowska, Katedra Filmu Telewizji i Nowych Mediów, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, "Biały ślad"
Patryk Frankowski, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, Muzyczny "Pępek świata" Rafała Malczewskiego, czyli opowieść o brzmieniowej przestrzeni artysty
- Czas trwania około 150 minut.
- Na wydarzenie Konteksty dzieła sztuki nie obowiązują zapisy ani nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.
- Wstęp wolny