foto

Spotkanie z Jane Jacobs autorką "Śmierć i życie wielkich miast Ameryki"

10.02.2015
18:00
  • Kilometrowe korki?
  • Ulice opanowane przez banki?
  • Kosztowne deptaki, po których nikt nie depcze?
  • Niebezpieczne parki?
  • Ucieczka na przedmieścia?

Ameryka przeżywała te problemy jako pierwsza, a Jane Jacobs nie tylko je opisała, ale zaproponowała sposoby na wyjście z impasu. Zapraszamy na premierę pierwszego polskiego wydania książki Jane Jacobs "Śmierć i życie wielkich miast Ameryki"!

Dzieło aktywistki i dziennikarki wywołało burzę w Nowym Jorku w latach 60. i okazało się jednym z najważniejszych książek o mieście opublikowanych w XX wieku. "Śmierć i życie wielkich miast Ameryki" było pierwszą głośną salwą w wojnie z modernistyczną urbanistyką, z dominacją blokowisk i centrów handlowych, parkingów i tras szybkiego ruchu. Jane Jacobs była dziennikarką, pasjonatką architektury i miejskiego życia, a jednocześnie oburzoną obywatelką Nowego Jorku, która na własnej skórze odczuwała skutki arogancji i megalomanii władz miasta, urbanistów i deweloperów. Aktywnie działała na rzecz lokalnej społeczności, skutecznie blokując między innymi budowę trasy szybkiego ruchu przez sam środek Manhattanu oraz przedłużenie Piątej Alei przez Washington Square Park, a także krytykując plany budowy World Trade Center. Oprócz błyskotliwych obserwacji z Nowego Jorku, Bostonu, Filadelfii, Pittsburgha, San Francisco czy Los Angeles, Jane Jacobs przedstawiła konkretne rozwiązania sprzyjające naturalnemu i harmonijnemu rozwojowi miast i ich mieszkańców. Książka inspiruje aktywistów, socjologów i architektów do dziś, a jej polskie wydanie uczy jak pokierować rozwojem również naszych miast.

Spotkanie rozpoczniemy wykładem Grzegorza Piątka (ok. 30min.), po czym odbędzie się dyskusja z udziałem Kacpra Pobłockiego i Joanny Pańczak. Dyskusję poprowadzi Franciszek Sterczewski.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek Centrum Architektury 

UWAGA: SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W "SCENIE NOWEJ" CZYLI SALI NA III PIĘTRZE W ODNOWIONEJ CZĘŚCI ZAMKU!

Grzegorz Piątek - architekt i historyk architektury. Od 2011 roku współtworzy Fundację Centrum Architektury. Kurator wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą (m.in. podczas XI Biennale Architektury w Wenecji oraz w Zachęcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Royal Institute of British Architects w Londynie). Nagrodzony doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie w 2009 roku.

Kacper Pobłocki - Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Absolwent m.in. Center for Place, Culture and Politics przy Uniwersytecie Miejskim (CUNY) w Nowym Jorku. Publikował m.in. w Critique of Anthropology, Focaal i Polish Sociological Review. W 2011r. współorganizator pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich, podczas ostatnich wyborów samorządowych koordynator ogólnopolskiego Porozumienia Ruchów Miejskich. W 2015 w wydawnictwie Bęc Zmiana ukaże się jego książka pt. "Reorientacje: nielinearna i globalna historia kapitalizmu".

Joanna Pańczak - socjolożka, teatrolożka, przygląda się codziennym i niecodziennym sytuacjom społecznym, tworząc program Generatora Malta. Inicjatorka projektu wzbudzającego wyobraźnię miejską (digi-dizajn.pl). Uczestniczka przedsięwzięcia dokumentującego spontaniczne formy aktywności w miastach (niewidzialnemiasto.pl).

Spotkanie odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Ulepsz Poznań i przy współpracy CK Zamek.

Wstęp wolny