Stanisław Barańczak

W związku z odejściem Stanisława Barańczaka - wybitnego poety, tłumacza i krytyka literackiego - zapraszamy do uczczenia Jego pamięci, poprzez udział w wydarzeniach zorganizowanych we współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego, Teatru Nowego i Centrum Kultury ZAMEK.

Wieczór pamięci w Collegium Maius UAM

7 stycznia w Collegium Maius (ul. Fredry 10) o godzinie 18 rozpocznie się wieczór pamięci Stanisława Barańczaka. Po projekcji poświęconego mu filmu dokumentalnego w reżyserii Joanny Malinowskiej, wiersze Zmarłego czytać będą zaproszeni artyści i przyjaciele poety, a także rektor UAM Bronisław Marciniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Każdy jednak może przynieść wydruk lub własnoręczny zapis utworów poety - organizatorzy z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM stworzą w ten sposób w Collegium Maius scenografię tego szczególnego wydarzenia.  
Na fasadzie Centrum Kultury ZAMEK wyświetlone będą wiersze wybitnego poznaniaka (g. 17-21).

Wydarzenia w Teatrze Nowym

Hołd Stanisławowi Barańczakowi będzie można złożyć również poprzez wpis do księgi kondolencyjnej, która będzie wystawiona w Collegium Maius, a następnie - 9 stycznia - przeniesiona do Teatru Nowego, gdzie w dniach 9-11 stycznia można oglądać spektakl "Mister Barańczak". W tych dniach w gmachu teatru udostępniona będzie także korespondencja Stanisława Barańczaka z Tadeuszem Łomnickim. 

Wokół książki w Centrum Kultury ZAMEK 

29 stycznia na Scenie Nowej odbędzie się natomiast spotkanie wokół książki "Poeta i duch wolności. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka". Publikacja jest efektem sesji naukowej, która odbyła się w Centrum Kultury ZAMEK w ramach festiwalu Poznań Poetów w maju 2013 roku. W spotkaniu weźmie udział m.in. redaktor książki prof. Piotr Śliwiński (UAM), dr Adam Poprawa (Uniwersytet Wrocławski) oraz prof. Joanna Grądziel-Wójcik (UAM).  

Nota biograficzna

Stanisław Barańczak urodził się 13 listopada 1946 r. w Poznaniu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie później pracował jako wykładowca. Zadebiutował w wieku 19 lat utworem "Przyczyny zgonu" wydanym w miesięczniku "Odra". Jego pierwszy tomik "Korekta twarzy" ukazał się w 1968 r.  Barańczak uznawany jest za czołowego przedstawiciela Nowej Fali. W czasach PRL poeta zaangażował się w działalność opozycyjną. Był jednym z działaczy Komitetu Obrony Robotników. W 1981 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał wykładając literaturę polską na wydziale slawistyki Harvard University w Cambridge.