IV Poznań Baroque Festiwal
Cztery lata wystarczyły, by wśród miłośników muzyki dawnej utrwaliło się skojarzenie: listopad - Poznań - barok. Festiwal, który powstał w 2011 roku, przy okazji obchodów Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, po kilku latach przerodził się w wyjątkową imprezę, która muzykę dawną przybliża słuchaczom z całej Polski; ma swoich wiernych pasjonatów, ale i każdego roku przyciąga uwagę nowych, młodych odbiorców.
W tym roku o niemal każdym koncercie listopadowej odsłony Poznań Baroque można powiedzieć, że przynosi ze sobą jakieś odkrycie i jakieś zaskoczenie. Jeśli pojawiają się tutaj znani już twórcy to z muzyką, której wielu z nas jeszcze nigdy na żywo nie słyszało. Jeśli pojawia się muzyka, którą świetnie znamy, to wykonują ją artyści, o których nic albo prawie nic nie wiemy. Często te dwie niewiadome występują w parze.
W tym roku dokonujemy wyraźnego rozdziału pomiędzy muzyką instrumentalną i wokalną - mówi Cezary Zych, dyrektor artystyczny festiwalu, i dodaje: - W muzyce instrumentalnej dominować będzie barok dojrzały, osiemnastowieczny. Natomiast część festiwalu poświęcona muzyce wokalnej prowadzić nas będzie konsekwentnie do jego kulminacji, czyli koncertowej (dwukrotnej) prezentacji przez Les Ambassadeurs opery Jerzego Fryderyka Handla "Tamerlano". Śledząc poszczególne koncerty wokalne przemierzymy historię barokowej muzyki operowej, a naszymi przewodnikami będą, między innymi, Jan van Elsacker i Marc Mauillon. Jak co roku oddamy nasze sceny we władanie przedstawicielom młodego i bardzo młodego europejskiego pokolenia. Wśród nich trzydziestolatkowie, tacy jak Alexis Kossenko, to już prawdziwi weterani. Tegoroczny festiwal pod wieloma względami różni się od poprzednich. Mamy nadzieję, że łączyć go będzie z nimi niepowtarzalna atmosfera i mnogość wspaniałych przeżyć."
Organizatorzy Festiwalu zwrócą w tym roku uwagę słuchaczy na ciekawe i mniej rozpoznane środowiska muzyki dawnej w Izraelu i Finlandii oraz, podobnie jak w poprzednich latach, zaproszą na koncerty wielkich postaci muzyki dawnej Shaleva Ad-el, Pierre'a Hantai oraz unikalnej konstelacji muzycznych osobowości, jaką jest formacja Stylus Phantasticus kierowana przez Friederike Heumann.
Podczas dziesięciu festiwalowych wieczorów zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów z całego świata, a słuchacze będą mieli okazję usłyszeć utwory wykonywane na oryginalnych, barokowych instrumentach, w tym m.in. na violi da gamba, harfie, czy gitarze barokowej. Festiwalowi będzie towarzyszyć nowa odsłona kolorystyczna motywu wizerunkowego stworzonego przez Małgorzatę Gurowską.
BILETY
Bilety na koncerty, w cenie 20 zł, dostępne są w sprzedaży od 15 października w następujących miejscach:
- kasy Estrady Poznańskiej i Kina Muza oraz www.bilety24.pl - bilety na wszystkie koncerty
- kasa CK Zamek - bilety na koncerty odbywające się w CK Zamek
- kasa Teatru Wielkiego - bilety na koncerty odbywające się w Teatrze Wielkim