Premiera spektaklu "Pigmalion" reż. Wojtek Ziemilski
Schemat fabularny "Pigmaliona" G.B. Shawa jest znany i prosty: profesor Higgins zakłada się ze swoim przyjacielem Pickeringiem, że w ciągu sześciu miesięcy wprowadzi na salony biedną kwiaciarkę Elizę. Profesor uczy dziewczynę zasad gramatycznej mowy oraz towarzyskiej ogłady, po czym wprowadza ją na przyjęcie i wygrywa zakład. Ta historia była zwykle czytana jako romans, w istocie jednak jest opowieścią o społecznym treningu, który musi przejść każdy, kto chce wieść życie członka mieszczańskiej elity. Powtarzanie słów, nauka języka jako symboliczny moment nabywania kompetencji kulturowych - ta sytuacja stanie się centrum przedstawienia Wojtka Ziemilskiego. Wokół podobnych wątków krążył reżyser już kilkukrotnie, m.in. w "Poor Theatre", gdzie trójka kilkuletnich dzieci została zmuszona do powtarzania fragmentów "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego. Jednym z punktów odniesienia staną się tu też słynne spektakle Akademii Ruchu z cyklu "Lekcja angielskiego". U Ziemilskiego "Pigmalion" posłuży również do zbudowania metafory o szerszym znaczeniu: zostanie wykorzystany do zdiagnozowania sytuacji duchowej Polaków po 1989 roku. Polskie społeczeństwo po politycznym przełomie wielokrotnie było instruowane, że musi przejść skomplikowany proces "edukacji do demokracji": nauczyć się odpowiednich sposobów zachowania, by zasłużyć na miejsce pośród "normalnych", cywilizowanych narodów Zachodu. Całą retorykę, która podpowiadała konieczność podobnej kuracji, z dzisiejszej perspektywy należy uznać za postkolonialną. Nie była ona zbyt odległa od retoryki profesora Higginsa.
Reinterpretacja klasycznej historii o ubogiej dziewczynie, która poddana zostaje wychowawczemu treningowi, by wejść w końcu w rolę mieszczki. Z "Pigmaliona", zarówno w wersji George'a Bernarda Shawa, jak i w wydaniu musicalowym, czyli "My Fair Lady", Wojtek Ziemilski wydobywa istotne pytania na temat represyjnego wymiaru mieszczańskiego modelu życia.
Wojtek Ziemilski - reżyser teatralny, artysta wizualny. Urodził się w 1977 roku w Stanford (Kalifornia). Tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii.
Bilety w cenie 20 zł.