XV Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych im. Prof. Stanisława Kulczyńskiego
Opieka merytoryczna:
Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej
Prof. Stanisław Kulczyński
Wybitny chórmistrz, pedagog, wychowawca wielu pokoleń chórmistrzów polskich, Rektor Uczelni w latach 1987-1993, wieloletni Prorektor ds. Artystycznych i Naukowych, Prodziekan Wydziału Wychowania Muzycznego, Kierownik Katedry Chóralistyki.
Urodził się 9 listopada 1933 roku w Poznaniu w rodzinie muzycznej. Ojciec Wincenty, był dyrygentem i organistą w kościele Św. Marcina w Poznaniu, a matka, Stanisława, była pianistką. Stanisław Kulczyński w połowie lat 50 rozpoczął edukację w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Poznaniu w dziedzinie prowadzenia zespołów wokalnych. Następnie studiował w Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem prof. Edmunda Maćkowiaka oraz prof. Stefana Stuligrosza. Studia ukończył w 1959 roku. Od tego czasu wykładał dyrygenturę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej i prowadził tamtejszy chór oraz pomagał Stefanowi Stuligroszowi w prowadzeniu chóru w Wyższej Szkole Muzycznej. W 1967 roku Stanisław Kulczyński rozpoczął współpracę z Chórem Akademickim UAM , który zastał w początkowej fazie tworzenia.
Po pierwszych osiągnięciach z chórem UAM w roku został starszym asystentem w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu i już do końca był z tą uczelnią związany.
Profesor z chórem UAM był związany przez 18 lat, zdobywając wiele prestiżowych nagród i rozsławiając polską muzykę na świecie współczesnych kompozytorów (Koszewski, Wiechowicz, Szymanowski).
Od 1987 przez wiele lat prowadził Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Równocześnie pracował poza Poznaniem. Wykładał w podyplomowym Studium Chórmistrzowskim przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kierował Studium dla Dyrygentów Chórów Polonijnych. Prowadził również edukacyjno-muzyczne programy telewizyjne: Co to jest? (1972-81), Śpiewnik domowy (1983-86).
Po zakończeniu działalności artystycznej zajął się wyłącznie pracą dydaktyczną i stworzył Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych. Jest to jedyny taki konkurs w Polsce. Profesor był dumny, że konkurs cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem i że odbywa się w jego macierzystej Uczelni.
Zobacz amuz.edu.pl