Powiększ tekst

Wystawa Anny Orskiej "1000 lat w naszyjnikach"

19.01 – 15.03.2014
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Ostrów Tumski, ul. Ks. I. Posadzego 3, Poznań
Wstęp wolny
Opis

.

Poznańska projektantka Anna Orska nadała nowe życie tysiącletnim dębom, będącym materiałem budulcowym średniowiecznego Poznania i stworzyła z nich unikatowe naszyjniki.

Poznańska projektantka Anna Orska nadała nowe życie tysiącletnim dębom, będącym materiałem budulcowym średniowiecznego Poznania i stworzyła z nich unikatowe naszyjniki. Od 18 stycznia biżuterię, w której zamknięte są fragmenty historii Miasta, będzie można podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim.

Do stworzenia wystawy została zaproszona poznańska projektantka dr Anna Orska. Artystka łączy bowiem nietypowe surowce, takie jak papier, liny, monety czy drewno z oryginalnymi technikami wykonania. Prezentowana w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci unikatowa kolekcja naszyjników została wykonana ze stali szlachetnej i drewna dębowego pochodzącego z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego z X. wieku. - Artystka od lat projektuje niepowtarzalną biżuterię, której wyznacznikiem jest indywidualny, często historyczny charakter używanych w twórczości materiałów. Wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwala na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały ozdoby, nadaje sztuce nowego sensu i znaczenia - mówi Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wystawa "1000 lat w naszyjnikach" jest częścią programu zatytułowanego "Współczesne piękno dawnego drewna", realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci od 2012  roku. To nie pierwszy projekt, obejmujący współpracę Rezerwatu z lokalnymi artystami. Do tej pory swoje prace w obiekcie prezentowali m.in.  studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz uczniowie Liceum Plastycznego. Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na 18 stycznia na godz. 12.00. Biżuterię będzie można oglądać w Rezerwacie do 15 marca.

Program zakończenia wystawy 15.03.2014

11.00 Spotkanie autorskie z Anną Orską, twórczynią  biżuterii z 1000-letnich dębów. 

12.30 Rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze nazwy dla naszyjników prezentowanych na wystawie 1000 lat w naszyjnikach - biżuteria Anny Orskiej w rezerwacie Genius loci.

13.00 Zdjęcia w naszyjnikach z wystawy dla 12 Poznanianek.
Zgłoszenia osób, które chciałyby posiadać zdjęcie w unikatowym naszyjniku z zabytkowym drewnem, będą przyjmowane do 13.03 do godz. 15.00 na adres mailowy rezerwatu: rezerwat@muzarp.poznan.pl.

UWAGA! Warunkiem przyjęcia zgłoszenia będzie podanie w mailu nazw 2 dowolnych miejscowości,   z których pochodzą zabytkowe naszyjniki pokazywane na wystawach stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wejście do Muzeum w celu odszukania na ekspozycjach naszyjników jest bezpłatne! Wszystkie eksponaty mające z nimi związek,  są oznaczone logo 1000 lat w naszyjnikach.  Decyduje kolejność zgłoszeń!

10.00-17.00  Prezentacja multimedialna: Naszyjniki przez tysiąclecia w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

 Na wszystkie spotkania wstęp wolny!

Zobacz www.muzarp.poznan.pl/

Drukuj tekst
Pokaż kod QR

Plakat