W debacie wezmą udział:

- Dr hab. Piotr Matczak, Instytut Socjologii UAM, Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN

- Dr inż. arch. Elżbieta Raszeja, Kierownik Zakładu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu

- Mateusz Antowski, Grupa TASAK

- Kazimierz Skałecki, Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji Zarządu Dróg Miejskich

- Tomasz Lisiecki, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej

- Janusz Pazder, Centrum Kultury ZAMEK

Moderator: Maciej Frąckowiak, Instytut Socjologii UAM

Zieleń przy ulicy Św. Marcin wydaje się być ograniczona do ogrodzonego płotem, niedostępnego dla przechodniów pasu rozdziału ulicy. Czy tak jest w rzeczywistości? Jak zieleń przyuliczna funkcjonowała tu w przeszłości, jakie założenia zieleni przyjęte zostały w ramach projektu Zarządu Dróg Miejskich, według którego w najbliższych dwóch latach ulica Św. Marcin ma zostać przebudowana i w końcu - w jakiej formie zieleń mogłaby stać się częścią przestrzeni ulicy gdyby z uwagą wsłuchać się w głosy architektów krajobrazu, socjologów i mieszkańców.

Punktem odniesienia debaty ponownie stanie się "Koncepcja zagospodarowania przestrzeni publicznej ulicy Święty Marcin z elementami uspokojenia ruchu" przygotowana na zlecenie ZDM przez zespół dr inż. arch. Bartosza Kaźmierczaka. Ponieważ uwagi zgłoszone przez mieszkańców w ramach konsultacji są obecnie analizowane przez projektantów i urzędników, a także z uwagi na fakt, że wedle deklaracji ostateczna koncepcja przebudowy tej ulicy zostanie zaprezentowana dopiero po dokończeniu projektu ul. 27 Grudnia, wprowadzanie zmian do wspomnianej koncepcji dla ulicy Św. Marcin wydaje się cały czas możliwe.

Byłoby to o tyle istotne, że projekt ZDM spotyka się cały czas z licznymi wątpliwościami mieszkańców, w tym ekspertów - urbanistów, architektów krajobrazu.

Dlatego też zapraszamy wszystkich do przybycia i dzielenia się swoimi pomysłami, do wspólnego ponownego przedyskutowania projektu ZDM - tym razem w odniesieniu do założeń zieleni przyulicznej. Inspiracją dla takiej refleksji będą alternatywne i uzupełniające projekt ZDM koncepcje, które przedstawione zostaną podczas spotkania.

Debata realizowana jest przez Centrum Kultury ZAMEK we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w ramach cyklu "Strefa debat" projektu STREFA ŚWIĘTY MARCIN. Cykl "Strefa debat" służyć ma rozpoznaniu uwarunkowań prawnych, ekonomicznych, społeczno-kulturowych czy administracyjnych funkcji, które wydają się zasadnicze dla charakteru ulicy, dla jej odnowy i rozwoju. Dotychczas w ramach cyklu odbyły się debaty poświęcone polityce najmu lokali użytkowych, komunikacyjnej oraz reklamowej oraz funkcji akademickiej i handlowo-usługowej ulicy Św. Marcin.

Wstęp wolny