Powiększ tekst
foto

Koncert - Dorota Miśkiewicz

14.02.2014
20:00
Blue Note Jazz Club, ul. Kościuszki 76/78, (gmach C.K. Zamek), Poznań
Wstęp wolny
Opis

Jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i wiecznie poszukująca, wyczulona na wciąż nowe dźwięki czy eksperymenty. Jej znakiem rozpoznawczym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy trudnych do sklasyfikowania muzycznych gatunków. Elegancka i skromna, jednak charyzmatyczna na scenie, błyskawicznie nawiązuje kontakt z publicznością, a jej głos jest tak urodziwy jak ona sama.

Muzykę ma wdrukowaną w geny (ojciec Henryk Miśkiewicz - słynny saksofonista). Swoją artystyczną drogę rozpoczęła jako uczennica w klasie skrzypiec, ale bardzo szybko rozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Mimo to nie zmieniła planów i jako skrzypaczka ukończyła warszawską Akademię Muzyczną. Liczba projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrane są gatunki muzyczne, przez które podróżowała. Zakotwiczona w jazzie, wypływała jednak na szerokie wody eksperymentów - zarówno na te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu: Cesarią Evorą, Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigelem Kennedy, Grzegorzem Turnauem, Włodzimierzem Nahornym, Ewą Bem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Anną Marią Jopek, Mietkiem Szcześniakiem, Wojciechem Młynarskim, Louis Ginsbergiem czy Stefano Bollanim.
Występowała na licznych festiwalach: kilkakrotnie na Festiwalu w Opolu czy Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting "Złota Tarka', Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach oraz Ingolstaedter Jazz Tage, Jazz Rally w Dusseldorfie, Edynburg Jazz & Blues Festiwal, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, Festiwal Sacrum-Profanum.
Znalazła również czas, żeby regularnie nagrywać solowe albumy: "Dorota Goes to Heaven - Zatrzymaj się" w 2002 roku (nominacja do Fryderyka w kategorii jazz), "Pod rzęsami" w 2005 roku, "Caminho' w 2008 ("Złota Płyta" w kategorii pop oraz dwie nominacje do Fryderyka). Najnowszy krążek z 2012 roku nosi tytuł "ALE".
Słuchając jej płyt zauważamy, że artystka przechodzi kolejno od jazzu, poprzez łagodny pop, fascynację rytmami Brazylii, aż do najnowszego wydawnictwa, na którym próbuje osiągnąć oryginalne brzmienie poprzez zastąpienie klasycznego instrumentarium innymi nietypowymi dźwiękami. "ALE" to garść delikatnej elektroniki połączonej z podróżą w przeszłość, do krainy retro, kiedy słowo diwa nie znaczyło jeszcze "kapryśna gwiazda", ale "osobowość" i kiedy można było śpiewać piosenkę o najważniejszych sprawach w niebanalny, lekki sposób, nawet jeśli ich temat to waga ciężka.
Eksperymentowała z muzyką afrykańską, (za sprawą duetu z Cesarią Evorą), z muzyką bałkańską (dzięki nagraniu piosenki "Jovano Jovanke" na płytę Yugopolis), a także zahaczała o muzykę freejazzową i poważną w projektach Włodzimierza Nahornego poświeconym polskim kompozytorom. Jej najnowszy krążek nagrany został wraz z zespołem Kwadrofonik, którego muzycy specjalizują się w graniu muzyki poważnej. "Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" może zaciekawić zarówno dzieci jak i rodziców. Muzyka ta grana jest na dwóch fortepianach i kilkudziesięciu instrumentach, takich jak: marimba, cymbały, ksylofon, cajon, udu, kalimba, gongi. Instrumentarium mieni się kolorami, jest niezwykle kojące i inspirujące.

Bilety:
60 zł - pierwsze miejsca
50 zł - drugie miejsca
do nabycia: Blue Note, eBilet.pl oraz w CIM.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR