Powiększ tekst

Wernisaż wystawy Anny Orskiej "1000 lat w naszyjnikach"

18.01.2014
12:00
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Ostrów Tumski, ul. Ks. I. Posadzego 3, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Poznańska projektantka Anna Orska nadała nowe życie tysiącletnim dębom, będącym materiałem budulcowym średniowiecznego Poznania i stworzyła z nich unikatowe naszyjniki. Od 18 stycznia biżuterię, w której zamknięte są fragmenty historii Miasta, będzie można podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim.

Do stworzenia wystawy została zaproszona poznańska projektantka dr Anna Orska. Artystka łączy bowiem nietypowe surowce, takie jak papier, liny, monety czy drewno z oryginalnymi technikami wykonania. Prezentowana w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci unikatowa kolekcja naszyjników została wykonana ze stali szlachetnej i drewna dębowego pochodzącego z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego z X. wieku. - Artystka od lat projektuje niepowtarzalną biżuterię, której wyznacznikiem jest indywidualny, często historyczny charakter używanych w twórczości materiałów. Wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwala na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały ozdoby, nadaje sztuce nowego sensu i znaczenia - mówi Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wystawa biżuterii autorstwa Anny Orskiej to także dowód na to, że tysiącletni surowiec może
w niestandardowy sposób połączyć dwa środowiska: naukowców i artystów. Archeologom dębowe pnie pozwoliły na uzyskanie cennych informacji na temat historii miasta, artystka natomiast w ten sam fragment drewna potrafiła tchnąć "nowe życie", wypełniając
go współczesną treścią. - Cieszę się, że to właśnie w Poznaniu realizowane są tak unikatowe projekty.  Biżuteria, która powstała jako efekt współpracy pani Orskiej i miejskiej instytucji,  bez wątpienia jest piękną wizytówką naszego miasta  aspirującego nie tylko do miana polskiej stolicy designu, ale również wyznaczającego nowe trendy w dziedzinie współczesnego muzealnictwa - mówi prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
- Jestem także przekonany, że mieszkańcy chętnie skorzystają z możliwości nietypowego obcowania z historią i dzięki tej wystawie na nowo odkryją Ostrów Tumski - miejsce, w którym 1000 lat temu narodziło się państwo polskie - dodaje.

Wystawa "1000 lat w naszyjnikach" jest częścią programu zatytułowanego "Współczesne piękno dawnego drewna", realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci od 2012  roku. To nie pierwszy projekt, obejmujący współpracę Rezerwatu z lokalnymi artystami. Do tej pory swoje prace w obiekcie prezentowali m.in.  studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz uczniowie Liceum Plastycznego. Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na 18 stycznia na godz. 12.00. Biżuterię będzie można oglądać w Rezerwacie do 15 marca.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci otwarto w 2012 r., a jego wystawa już została uhonorowana prestiżową nagrodą "Izabella 2012". Można na niej zobaczyć pozostałości tysiącletnich umocnień obronnych oraz fragment muru z XVI wieku. Ostrów Tumski w Poznaniu był jednym z najważniejszych ośrodków początków państwa polskiego. Oferowana przez rezerwat podróż w przeszłość jest bardzo interaktywna - wystawa posiada multimedialne kioski, film 3D i hologramy.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR

Plakat