Powiększ tekst

Wykład - O polskich wykopaliskach na Cyprze

15.01.2014
11:00
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27, Poznań
Wstęp wolny
Opis

W ramach comiesięcznego cyklu wykładów naukowych zapraszamy na spotkanie z prof. Ewdoksią Papuci-Władyką - szefową prac wykopaliskowych Uniwersytetu Jagiellońskiego na Cyprze w ramach Paphos Agora Project.

Wstęp wolny!

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze, przez długi czas w okresie grecko-rzymskim było stolicą Cypru, a jego zabytki wpisane są na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Prace archeologiczne prowadzi tam oprócz gospodarzy terenu, Cypryjczyków, wiele misji z różnych ośrodków, do których od 2011 r. dołączyła ekspedycja Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Antyczne miasto Pafos miało duży obszar, otoczone było murami miejskimi, posiadało liczne świątynie, budowle użyteczności publicznej i dzielnice mieszkalne oraz agorę, czyli rynek. To tam właśnie, w sercu miasta,  prowadzone są prace badawcze Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ w ramach Paphos Agora Project, finansowanego ze środków NCN, uczelni i sponsorów prywatnych. Agora z czasów rzymskich to kwadratowy plac o około stumetrowym boku, który otaczały portyki kolumnowe. Celem jest dokładne jej przebadanie, określenie sposobu oraz czasu funkcjonowania tej przestrzeni publicznej i stwierdzenie czy poniżej niej znajdowała się agora z okresu wcześniejszego, hellenistycznego. Badania maja charakter interdyscyplinarny, stosowane są nowoczesne metody i narzędzia badawcze (numeryczny model terenu, fotogrametria, zdjęcia z powietrza przy pomocy małego drona, tzw. quadrokoptera itp.). W trakcie trzech sezonów prac odkryto bardo liczne pozostałości architektury i ogromną ilość wspaniałych zabytków, które zostaną przedstawione podczas wykładu.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR