Wernisaż wystawy "Powierzchnia" Kamy Sokolnickiej
Wystawa Kamy Sokolnickiej pt. "Powierzchnia" jest pierwszą odsłoną programu kuratorskiego "time-specific", będącego syntetyczną prezentacją przekroju współczesnych postaw w obrębie medium fotografii. Artyści zaproszeni do udziału w projekcie prezentują odrębną postawę twórczą, a także unikalną metodę pracy z materiałem fotograficznym, będącą efektem bezpośredniego zaangażowania w medium fotografii oraz konceptualnej refleksji nad istotą użytych środków wyrazu.
Wystawa Kamy Sokolnickiej "Powierzchnia" to wizualny esej, zbudowany wokół dialektycznej natury fotografii jako intymnego artefaktu z jednej strony, a obiektywnego narzędzia badawczego z drugiej. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno realizacje nowe, jak i prace powstałe na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Ich wspólnym mianownikiem jest szerokie pole odniesień do problematyki po-wiązań sztuki i rzeczywistości społeczno-ekonomicznej oraz wpływu kultury na kształtowanie tożsamości jednostki. Artystka łączy w wieloznaczne kompozycje, wątki luźno rozrzucone na rozległej i często nieprzejrzystej powierzchni rzeczywistości.
Tytułowa "powierzchnia" - w ujęciu jakie proponuje Kama Sokolnicka - jest sferą przejścia między tym co ujawnione - "powierzchowne", a tym co ukryte - co "pod powierzchnią". Sokolnicka rzadko tworzy prace stricte fotograficzne, odwołuje się natomiast do ontologii materiału fotograficznego, w sposób dogłębny i analityczny poszukuje w nim ukrytych znaczeń. Artystkę interesują mechanizmy nieprzejrzystości, a więc również materia fotograficzna - przepuszczająca lub nieprzepuszczająca światło. Wystawę zapowiada praca zatytułowana "Confusional Arousals / Wybudzenie z dezorientacją": niewielki, czarny obiekt, który okazuje się kolażem na paczce nigdy nie użytego papieru fotograficznego.
Kama Sokolnicka (1978), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych m. in. w CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa), w Galerii Awangarda BWA (Wrocław), Galerii Kordegarda (Warszawa), Galerii Sztuki Wo-zownia (Toruń) oraz na licznych wystawach zbiorowych, m.in. na Liverpool Biennial (2012), w Museum of Contemporary Art (Belgrad, 2011), na Biennale Wro (2013), w CSW Łaźnia (Gdańsk, 2010), w Muzeum Architektury (Wrocław, 2010). Nominowana do Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart (2011). Brała udział w rezydencjach artystycznych w Europejskim Centrum Projektów Artystycznych CEAAC w Strasburgu (2004), OMI International Arts Center w Nowym Jorku (2013), La Malterie w Lille (2013). Otrzymała stypendia Instytutu Adama Mickiewicza i Polish Cultural Institute New York (2013) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011).
Artystka reprezentowana jest przez galerię BWA Warszawa.