II Festiwal Filmów Rosyjskich - Sputnik na Polską
Program
9.01. g. 19 Będę przy tobie, reż. Paweł Ruminow, 2012, 83'
Inna to piękna, młoda, odnosząca sukcesy kobieta. Typowa przedstawicielka nowej rosyjskiej klasy średniej. Pracuje jako managerka w moskiewskiej restauracji, gdzie jest darzona szacunkiem i sympatią kolegów. W życiu Inny jest jedna szczególna osoba - jej sześcioletni syn Mitia. Chłopiec jest centrum świata matki, jej najlepszym przyjacielem i sprzymierzeńcem. Ich relacja jest pełna troski, zrozumienia i wsparcia. Niespodziewanie lekarze rozpoznają u Inny nieuleczalną chorobę. Od tej chwili najważniejsze staje się znalezienie nowych rodziców dla małego Mitii.
g.20.30 Żyła sobie baba, reż. Andriej Smirnow, 2011, 150'
Rosja, gubernia tambowska, lata 1909-1921. Rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę ojczyźnianą. W centrum opowieści znajdują się dramatyczne losy chłopki i czterech mężczyzn, z którymi była związana.
10.01. g.19 Córka, reż. Aleksander Kasatkin, Natalia Nazarowa, 2012, 110'
Inna mieszka ze swoim tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą. Niestety wkrótce nastolatka ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy.
11.01. g. 21.30 Syberia. Monamour, reż. Sława Ross, 2011, 102'
Późna jesień na Syberii. W opuszczonej wiosce, pośrodku tajgi, żyje starzec Iwan i Lieszka - jego siedmioletni wnuk. Obaj czekają na ojca chłopca, który opuścił ich dwa lata temu i dotąd nie wrócił. W sąsiedztwie grasuje wataha bezdomnych psów, która pożera wszystko, co żyje. Jeden z tych psów to najlepszy przyjaciel Lieszki.
12.01. g. 18 Ja, reż. Igor Wołoszyn, 2009, 89'
Film "Ja" to portret straconego pokolenia lat 90-tych, pogrążonego w narkotykach i zagubionego w kryminalnej rzeczywistości ówczesnej Rosji. Bohater filmu, młody chłopak z prowincji, przygodę z narkotykami zaczął już w dzieciństwie. Jego znajomi to głównie narkomani, przestępcy, punkowcy. Chłopak w wolnych chwilach pisze awangardowe sztuki teatralne. Aby uciec przed poborem do wojska, daje się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym. Pobyt tam okazuje się gorzką lekcją życia: przymusowe leczenie, utarczki z sanitariuszami, halucynacje.
13.01. g. 17 Rusałka, reż. Anna Melikian, 2007, 114'
Na imię miała Alisa i mieszkała nad morzem. Jej życie było całkiem zwyczajne. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze i chodziła do szkoły specjalnej. Kiedy miała 6 lat, przestała mówić. Kiedy miała 17 - przeprowadziła się do Moskwy, a kiedy miała 18 - poznała jego... i zniknęła. W wielkich miastach takie rzeczy zdarzają się często.
14.01. g. 21 Żyć, reż. Wasilij Sigariew, 2012, 120'
Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie im osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?
15.01. g. 19 Italianiec, reż. Andriej Krawczuk, 2005, 92'
Sześcioletniego Wanię, wychowanka domu dziecka, ma zamiar adoptować włoska rodzina - stąd jego przezwisko "Italianiec". Czeka go beztroskie życie pod śródziemnomorskim słońcem, ale największym pragnieniem chłopca jest odnalezienie biologicznej matki.
16.01. g. 21 Portret o zmierzchu, reż. Angelina Nikonowa, 2011, 105'
Marina znalazła się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Pewnego dnia zostaje napadnięta na ulicy i zgwałcona. Przeżyte upokorzenia i ból zmieniają bieg jej stabilnego i szczęśliwego życia. Główna bohaterka szuka zemsty. Życie okazuje się jednak bardziej skomplikowane... Marina wpada w poważne problemy i nie potrafi odnaleźć właściwej drogi. Los bohaterki i jej decyzje będą wielkim zaskoczeniem dla widza.
Bilety - 10 zł.
Zobacz www.zamek.poznan.pl/index,pl.html