MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée
Już po raz trzynasty twórcy tego wyjątkowego wydarzenia wyszli naprzeciw oczekiwaniom wymagających widzów, którzy jak ognia unikają zatłoczonych kompleksów kinowych i produkcji kierowanych do mas. Wybrane filmy z Wrocławskich Nowych Horyzontów trafią do kin studyjnych w całej Polsce - w tym roku będzie można je oglądać w 27 miastach. Już w najbliższy piątek w kinie Muza rozpocznie się ośmiodniowy maraton filmowy, na którym zobaczymy najważniejsze i najciekawsze obrazy, jakie pojawiły się na międzynarodowych festiwalach.
W programie 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée znajdziemy kilka tytułów nawiązujących do historii sztuki, m.in. film "Shirley - wizje rzeczywistości", w którym austriacki reżyser Gustav Deutsch ożywia kilkanaście najbardziej znanych obrazów malarza nowoczesności Edwarda Hoppera. Artysta zasłynął z portretowania amerykańskiego wielkomiejskiego życia od lat 30. do 60. Charakterystyczne dla niego widoki ziejących pustką pokoi hotelowych i tonących w mroku stacji benzynowych stały się punktem wyjścia do opowiedzenia historii o zbiorowej bohaterce, amerykańskiej "everygirl". Warto wspomnieć, że Hopper należy do artystów, którzy najsilniej wpływają na kinematografię - jego twórczość zainspirowała m.in. Alfreda Hitchcocka, Jima Jarmuscha, Martina Scorsese, Wima Wendersa, Terrence'a Malicka, Sama Mendesa czy Andrzeja Wajdę. Autorem zdjęć do filmu "Shirley - wizje rzeczywistości" jest pochodzący z Polski operator, Jerzy Palacz.
Fani twórczości słynącego z wizualnego przepychu Petera Greenawaya koniecznie powinni wybrać się na seans "Goltzius and the Pelican Company". Druga część rozpoczętej portretem Rembrandta trylogii "Holenderscy mistrzowie" opowiada o XVI-wiecznym malarzu, rysowniku i ilustratorze, Hendriku Goltziusie, który podejmuje wysiłki, aby przekonać margrabiego Alzacji do sfinansowania drukarni, dzięki której mógłby opublikować obrazkową, erotyczną wersję Starego Testamentu.
Wielbicieli utalentowanej Juliette Binoche zapewne ucieszy fakt, że w programie znalazł się również "Camille Claudel 1915" w którym zagrała tytułową rolę. Film zrealizowany przez określanego mianem jednego z najważniejszych twórców współczesnego kina francuskiego Bruno Dumonta, portretuje chorobę psychiczną utalentowanej rzeźbiarki, muzy i kochanki Rodina oraz jej skomplikowane relacje z bratem, poetą i dyplomatą Paulem Claudelem.
Ciekawie zapowiada się także pokaz laureata głównego konkursu 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, porównywanego do "Dekameronu" Boccaccia, obrazu "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków". W nagrodzonym m.in. "za delikatność, empatię, szacunek dla godności ludzkiej, a także wielkie poczucie humoru i wyobraźnię" filmie Rosjanina Alaxey Fedorchenki wierzenia ludowe splatają się z erotyką, fantastyką i groteską.
Najmocniejszym filmem pokazu okaże się prawdopodobnie zaskakujący zwrotami akcji i nieprzewidywalnością, odarty ze wstydu "Nieznajomy nad jeziorem", w którym Alain Guiraudie sprawnie żongluje gatunkami, mieszając thriller gejowski z kinem erotycznym, melodramatem i czarną komedią.
MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée prezentuje dokonania twórców bezkompromisowych, którzy konsekwentnie posługują się własnym oryginalnym językiem i często kreują obrazy, badające granice naszej wytrzymałości, zarówno psychicznej, jak i estetycznej - budzą skrajne emocje, szokują, ale również (zwłaszcza w tym roku) zachwycają pięknem, dbałością o szczegóły i wyszukanym poczuciem humoru.
Bilety - 15 i 18 zł.