Spektakl: Mała Narracja
Mała Narracja
"Kiedy postanowiłem napisać Małą narrację, zacząłem myśleć, co ja mam takiego, co jest dla mnie mocne. Poczułem, że mam dwie rzeczy; jedna to ta, że jestem wnukiem, a druga - ten cały mój świat sztuki nowoczesnej. W końcu cechą szczególną tego rodzaju teatru jest bezpośrednia relacja z rzeczywistością - z dokumentem, z autobiografią, z tym, co nas otacza. Mała narracja jest też dla mnie między innymi spektaklem o pamięci. Pamięć to przestrzeń, gdzie najboleśniej odczuwamy paradoks nieobecności. Zwłaszcza gdy myślimy o ludziach, pamiętamy ciało, kontakt, jego fizyczność i jednocześnie cała nasza pamięć jest związana z tą nieobecnością. Opiera się na tym, że tego ciała nie ma."
Wojtek Ziemilski
Jesienią 2006 roku okazało się, że dziadek Wojtka Ziemilskiego, zasłużony wrocławianin hrabia Wojciech Dzieduszycki, przez wiele lat współpracował ze służbami bezpieczeństwa. Rodzina do dziś nie otrząsnęła się z tej wiadomości i próbuje dociec prawdy. Ziemilski odpowiedział na tę sytuację inscenizacją w formie wykładu, łączącą osobistą opowieść, fakty historyczne, choreografię współczesną, wreszcie wielkie i małe narracje. Jego spektakl jest próbą skonfrontowania artystycznych wyborów artysty z historią, na którą nie miał żadnego wpływu. Ten lecture-performance stanowi interesujące połączenie różnych form publicznego występu oraz typów emocjonalnej ekspresji. Znajdziemy tu elementy m.in.: osobistego wyznania, naukowego wystąpienia, sztuki wideo oraz współczesnej choreografii. W przedstawieniu artystyczna fikcja przeplata się z rzeczywistością, a prywatna narracja z historycznym komentarzem - wszystko po to, by zmierzyć się z bolesnym tematem pamięci i dokonywanych na niej manipulacji.
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Wojciech Ziemilski
WYSTĘPUJE: Wojciech Ziemilski
PREMIERA:Teatr Studio, 20.03.2010
"Mała narracja" miała premierę w warszawskim Teatrze Studio 20. marca 2010 r. Od tamtej pory mieli ją okazję zobaczyć widzowie w kilkunastu miastach w Polsce i zagranicą, m.in. w Paryżu, Moskwie, Madrycie, Edynburgu, Monachium, Wilnie. Była wśród spektakli wybranych przez Instytut Adama Mickiewicza do showcase'u polskiego teatru podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych w 2010 r., oraz na Festiwalu Złota Maska w Moskwie w tym samym roku i w programie Polska Arts w 2012. "Mała narracja" jako tekst została przetłumaczona na francuski w ramach programu PL> Liege i w Brukseli. Angielskie tłumaczenie "Małej narracji" wyjdzie nakładem University Chicago Press w antologii polskiego dramatu (A)Pollonia w 2012 r.
Wojtek Ziemilski (ur.1977). Reżyser teatralny, artysta wizualny. Tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Ukończył kurs reżyserii teatralnej w Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie. Po powrocie w 2008 r. przez jakiś czas współpracował z TR Warszawa. Po roku współpracy zaczął tworzyć niezależnie. Jego pierwsze projekty zyskały mu przychylność mediów - Izabela Wierzbicka w Gazecie Wyborczej nazwała go "nowym gorącym nazwiskiem
w warszawskich teatrach", Sławomir Sierakowski - "wschodzącą gwiazdą polskiej kultury". Ziemilski prowadzi warsztaty z nowych form eksperymentu w teatrze, m.in. w Instytucie Teatralnym. Współpracuje z warszawską galerią BWA Warszawa. Na stronie Krytyki Politycznej publikuje codzienne fotofelietony. Pisze popularnego bloga o sztuce nowoczesnej: new-art.blogspot.com.