Koncert zespołu Turbo - Piąty żywioł
Niekwestionowana legenda polskiego heavy metalu - zespół Turbo - powraca na trasy koncertowe z nowym albumem!
Na trasę koncertową z premierowym materiałem muzycy Turbo kazali nam czekać cztery długie lata. Oprócz nowy utworów, usłyszymy te starsze - sprawdzone na koncertach. Jak zapewniają muzycy, Turbo nie chce porywać się na nowości, bo na koncertach fani oczekują od nich klasycznych utworów i nie są zwolennikami zmian.
Nowy krążek Turbo - Piąty żywioł funduje potężną dawkę klasycznego brzmienia za jakie pokochali ich fani, z tym że w nowoczesnych aranżacjach. Nad produkcją albumu czuwał Perła (ex Acid Drinkers, Guess Why), który nadał brzmieniu tej płyty prawdziwą siłę.
Grafika na okładce mocno nawiązuje do tytułu krążka, bo jak mówią muzycy: W naszej koncepcji, oprócz czterech znanych nam żywiołów jest jeszcze piąty. Człowiek tak jak żywioły odmienia oblicze ziemi, ma w sobie siłę, którą można w pewien sposób zestawić z siłą żywiołów, czasami wykorzystuje tę siłę w dobry sposób, a czasami nie. Ten zamysł odzwierciedla także obrazek jaki będzie zdobił front płyty Piąty Żywioł.
Zespół Turbo powstał w styczniu 1980 roku w Poznaniu i był kontynuatorem dokonań zespołów Stress i Heam. Wówczas Turbo występowało jako kwartet.W czerwcu tego samego roku, we wrocławskim studiu radiowym, został zarejestrowany debiutancki materiał w postaci pięciu utworów, z których dwa "W środku tej ciszy" oraz "Byłem z tobą tyle lat" ukazały się na pierwszym singlu. W 1982 roku skrystalizował się pierwszy w miare stabilny skład zespołu. Do Hoffmanna i Anioły dołączyli wówczas młodzi poznańscy muzycy: Grzegorz Kupczyk (wokal.), Andrzej Łysów (gitara) i Piotr Przybylski (bas). W tym składzie nagrano słynne "Dorosłe dzieci", które stały się tytułowym utworem debiutanckiej płyty Turbo oraz nie tylko jednym z najważniejszych i największych przebojów 1982 roku, ale i całej polskiej muzyki rockowej.
W 1986 roku wychodzi płyta, uważana przez krytyków i fanów za najlepszą i najważniejszą "heavy metalową" płytą lat 80. w Polsce, "Kawaleria Szatana". Płyta była dla zespołu i polskiej muzyki heavy metalowej wielkim przełomem. Nowoczesny, ultra profesjonalny Heavy Metal przynosi zespołowi absolutne przewodnictwo na krajowym heavy metalowym rynku.
W 1988 roku wychodzi koncertowa płyta zespołu, pt. "Alive". Płyta udowadnia przynależność "TURBO" do światowego grona bandów spod znaku "młota!". Niestety problemy zespołu z paszportami, brak w związku z tym dyspozycyjności itp., doprowadza do zerwania kontraktu z wytwórnią NOISE i nie dochodzą do skutku pierwsze za żelazną kurtyną koncerty min. z Slayerem i Sepulturą.
16 grudnia 2003 roku, podczas koncertu w poznańskim klubie Blue Note, Turbo zarejestrowało akustyczny materiał, który ukazał się niedawno jako samodzielna płyta w dyskografii zespołu.
W styczniu 2005 roku ukazuje się kolejna płyta w dorobku zespołu Turbo pt. "Tożsamość". Materiał jest powrotem do klasycznego, rockowo metalowego stylu grupy z połowy lat 80.
W kwietniu 2007 roku z zespołu odszedł Grzegorz Kupczyk.Na jego miejsce przyjęty został wokalista Tomasz Struszczyk, z nim w składzie zespół obecnie koncertuje.
2 września 2008 roku wychodzi długo oczekiwany box 13 płyt ,,Turbo Anthology 1980-2008″ z wszystkimi oficjalnymi albumami zespołu oraz wieloma nigdy wcześniej nie publikowanymi nagraniami.
Rok 2010 był rokiem jubileuszu 30-lecia powstania zespołu i został uczczony przez zespół ogólnopolska trasą koncertową z finałowymi koncertami w Warszawie i Poznaniu.W tym ostatnim mieście w koncercie uczestniczyli byli członkowie zespołu.Był to też rok wzmożonej działalności koncertowej, w tym trasa z koncertami w wersji akustycznej. Rok 2011 to dalsze koncerty oraz zmiana na stanowisku perkusisty. Po latach wrócił do zespołu Mariusz Bobkowski, który już grał w 2001-2002 roku w zespole.
Bilety: 30 zł - przedsprzedaż, 40 zł - w dniu koncertu