XX Dni Bretanii
Dni Bretanii to kameralne spotkania z kulturą bretońską, silnie naznaczoną przez swoje celtyckie korzenie. Odbywają się w listopadzie, miesiącu, w którym Celtowie oswajali zbliżającą się zimę, gromadząc się, by rozpuścić wodze fantazji, grać, śpiewać i tańczyć. Współcześni Celtowie mają to w genach, zadziwiają swoimi talentami artystycznymi i chęcią do zabawy.
Program:
21.XI. g. 18.30
Wykład Marzeny Jeleniewskiej pt. "Tereny zieleni świadectwem dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego Bretanii".
M. Jeleniewska jest doktorantką w Katedrze Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Współpracowała m.in. z firmami projektującymi i pielęgnującymi tereny zielone w Lamballe w Bretanii, w Angers (przygotowanie projektu ogrodu na najbardziej znany we Francji Międzynarodowy Festiwal Ogrodów w Chaumont sur Loire) oraz odbyła 9 miesięczny staż w parku Bagatelle w Paryżu. Przygotowuje doktorat nt. europejskich ogrodów różanych. Przyznaje się do fascynacji Bretanią, niebieskimi hortensjami, wielobarwnymi okiennicami, łupkowymi dachami, kamiennymi uliczkami i oczywiście bretońską kulturą, uprzejmością i samymi Bretończykami...
23 listopada g. 18
Koncert Joa Trio (Armel An Héjer - śpiew, Malo Carvou - flet poprzeczny, Ronan Blejean akordeon).
Trójka cenionych muzyków bretońskich w nowym projekcie zabierze nas do serca bretońskiej muzyki ludowej, by odkryć przed nami bogactwo jej emocji.
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki (do odebrania w Domu Bretanii od 18 listopada).
26.XI. g. 19.00 Piwnica Duchowa
Projekcja filmu dokumentalnego Piotra Zarębskiego (1956) absolwenta PWSFT w Łodzi (1981), dokumentalisty pt. "Polska-Bretania".
Film opowiada o obecności Polaków znanych i mniej znanych w Bretanii od czasów upadku powstania listopadowego do lat współczesnych. Film otrzymał III nagrodę na VIII Polonijnym Festiwalu Multumedialnym "Polskie Ojczyzny 2013" w Częstochowie w kategorii "Filmy dokumentalne". Po projekcji spotkanie z reżyserem Piotrem Zarębskim.
27.XI. g. 18.30
Otwarcie wystawy fotografii Briana Mc Combe'a "Ptaki Bretanii".
Brian McCombe jest dobrze u nas znanym muzykiem irlandzkim mieszkającym w Bretanii, liderem rockowo-folkowej grupy Brian McCombe Band, zakorzenionej silnie w tradycji celtyckiej.
28.XI. godz. 18.30 wykład Marty Tomczak
Taneczne tradycje Bretanii - spojrzenie na źródła, kontekst, wpływy oraz współczesne przejawy żywej tradycji tanecznej w Bretanii
Taniec jest elementem niezwykle ważnym w kulturze Bretanii. Dla wielu jej mieszkańców to jeden z fundament ich regionalnej tożsamości. Marta Tomczak opowie o historii tańców, przemianach jakie zachodziły w odniesieniu do ich znaczenia i roli kulturowej oraz o okolicznościach w jakich pojawiał się taniec - dawniej i dziś. Zwróci też uwagę na działania rewiwalistyczne, podejście do rekonstrukcji tanecznego dziedzictwa oraz jego współczesne przekształcenia.
Marta Tomczak jest pasjonatką tradycyjnych tańców i muzyki. Współtworzyła poznańskie zespoły tańca irlandzkiego i bretońskiego. Regularnie uczestniczy w warsztatach oraz festiwalach muzyki i tańców tradycyjnych w Polsce i za granicą. Od 2011 roku wraz z Krzysztofem Rogulskim dzieli się swoją pasją pod szyldem "Bal Folk Poznań", ucząc tańców z różnych regionów Europy oraz organizując potańcówki, podczas których można w praktyce wykorzystać taneczne umiejętności. Prowadzi warsztaty tańców parowych, korowodowych oraz zabaw tanecznych pochodzących z różnych regionów Francji (Bretania, Owernia, Gaskonia), Hiszpanii, Portugalii, Kraju Basków, Szwecji.
Zobacz www.dombretanii.org.pl