Powiększ tekst
logo

Dzień Otwarty w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

23.11.2013
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Parter, sale wystaw czasowych

Finisaż wystawy "Wielkie królestwa chrześcijańskie w Nubii"

godz. 13.00 - prezentacja prac dzieci biorących udział w warsztatach towarzyszących ekspozycji. Wśród dzieci rozlosujemy nagrody książkowe!

godz. 13.30, 14.30, 15.30 - oprowadzanie po wystawie w towarzystwie kuratora dr Dobiesławy Bagińskiej

Dziedziniec Muzeum

12.00 -15.00 - Warsztaty dla dzieci

Jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy archeolog oraz poznać tajniki jego pracy, przyjdź na dziedziniec Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, do interaktywnych Punktów Młodego Badacza. W czasie wspólnej zabawy możesz samodzielnie odkryć skarby przeszłości, zmierzyć się z mikroskopem oraz spróbować swoich sił w rozwiązywaniu zagadek z minionych epok.

Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, nie prowadzimy zapisów.

W trakcie trwania zajęć dzieci muszą znajdować się pod opieką rodziców/opiekunów

Sala dydaktyczna (parter)

11:00-15:00 - MuzArP - cyfrowe Muzeum

Czy wiecie, że każdy zabytek znajdujący się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu ma swój dowód osobisty!!! Na specjalnej karcie katalogowej zapisany jest jego wiek, rozmiary, miejsce "urodzenia"  czy miejsce "zamieszkania", przynależność kulturowa i oczywiście zdjęcie z najlepszego profilu.

Na naszym spotkaniu poznasz w praktyce wszelkie tajniki programu MuzArP służącego do katalogowania zabytków i tworzenia cyfrowej bazy danych.  Ujawni je mgr Kamila Dolata-Goszcz.

Wykłady, sala audiowizualna - II p.

11. 00-12.00 - Archeologia pałacowego dziedzińca - wykład mgr. Zbigniewa Karolczaka.

Pałac Górków - obecna siedziba Muzeum, powstała w latach czterdziestych XVI wieku w drodze przebudowy kilku gotyckich kamienic. Do dziś z oryginalnych elementów konstrukcji zachował się wczesnorenesansowy portal z 1548 r. i wewnętrzny dziedziniec z kolumnowym krużgankiem oraz dwie sale na parterze.

12.00-13.00 - Archeologia w fotografii - fotografia w archeologii - - wykład i pokaz mgr Patrycji Silskiej.

Prezentacja historii fotografii, technik i metod wykorzystywanych w dokumentacji zabytków archeologicznych a także archiwalnych zbiorów fotograficznych z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wystawy stałe:

12.00  Ach, te straszne mumie! Warsztaty odkrywające tajnik egipskiej mumifikacji.

13.30  Archeologiczna wyprawa do Afryki. Zajęcia odpowiadające na pytanie: co i jak może znaleźć archeolog w piaskach pustyni?

15.00  Odwiedziny w obozowisku myśliwych. Pokaz narzędzi i ozdób z epoki kamienia.

16.30  Średniowieczne zagadki. Kalambury, w których dowiecie się jak wyglądało życie w średniowieczu.

Zwiedzanie magazynów i pracowni

Ważne informacje!

Zwiedzanie magazynów tylko dla osób powyżej 10. roku życia! Ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie pracowni/magazynów będzie odbywać się tylko i wyłącznie w grupach 10-osobowych i o wyznaczonych godzinach. W przypadku Pracowni Numizmatycznej grupa nie może przekraczać 5 osób. Do zwiedzania upoważniają bezpłatne bilety wstępu, które można odebrać w kasie biletowej Muzeum. 

Część biletów będzie dostępna w kasie biletowej Muzeum od wtorku 19 listopada br., od godz. 9.00.  Pozostała część biletów będzie dostępna 23 listopada br., od godz. 10.00 również w kasie biletowej  Muzeum. Zbiórka grup będzie miała miejsce przy posagu Sachmet w holu Muzeum 5 minut przed wyznaczoną godziną zwiedzania.  Osoby, które nie stawią się punktualnie w wyznaczonym miejscu, nie będą wpuszczane na teren pracowni. Ze względów bezpieczeństwa osoby zwiedzające pracownie/magazyny muszą wcześniej pozostawić w samoobsługowej szatni Muzeum płaszcze/kurtki, parasole, plecaki oraz torby (w tym duże torebki damskie!). 

Zobacz www.muzarp.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR

Program