foto

Organizatorzy zapraszają maluszki do lat 6 a o 12.30 starszaków do lat 10 na warszataty artystyczno-edukacyjneGlinoludy: miłość. Zapisy: glosna.poznan@gmail.com

Glinoludy - to warsztaty artystyczno-edukacyjne (zabawa z ceramiką oraz opowieści), podczas których prowadzący będzie z dziećmi omawiać różne filozoficzne tematy.

Będziemy omawiać sprawy ciekawe, fascynujące, magiczne, czasem bardzo przyjemne, a innym razem trudne, z którymi wcześniej czy później mali obywatele świata muszą się zmierzyć w codziennym życiu. Na warsztat weźmiemy takie zagadnienia jak: piękno i brzydota, narodziny i śmierć, miłość, szczęście, praca i współpraca, a także równouprawnienie kobiet i mężczyzn.
Poprzez opowieści, zabawy, rozmowy i stawianie sobie wielu pytań, nawet takich bez odpowiedzi, dzieci będą miały okazję zmierzyć się z tajemniczymi tematami z ich codziennego życia. A poprzez pracę w grupie oraz zabawy z gliną będą mogły uruchomić swoją wyobraźnię i wyrzeźbić plastyczne kształty poruszonych wcześniej zagadnień. Takie połączenie opowieści i rozmów z pracą z ceramiką ma na celu rozwinięcie ich zdolności manualnych, wyobraźni przestrzennej, rozbudzenie ciekawości otaczającego ich świata oraz dostrzeżenie własnych możliwości poznawczych.
Warsztaty odbywać się będą w dwóch grupach wiekowych:

  • dla dzieci w wieku 3 - 6 lat godzinne zajęcia rozpoczynają się o godz. 10:30,
  • natomiast o godz. 12:30 rozpoczynają się półtoragodzinne warsztaty dla dzieci w wieku 6 - 10 lat, z uwzględnieniem dzieci z niepełnosprawnością lekką i umiarkowaną od lat 10 - 18 lat, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z okolicznych domów dziecka i placówek opiekuńczych.

Zapisy obowiązkowe: glosna.poznan@gmail.com

Dzieci 3-6 lat, godz. 10.30 - 11.30
Zacznie się od kręgu opowieści, w którym dzieci usłyszą piękną gwatemalską Legendę o Kwezalu oraz starą polską historię o Najpiękniejszych rękach. Następnie pobawiąmy się w prześmieszne konkursy na Najpiękniejszego Palucha Malucha oraz Najbrzydszą Minkę. Zbadają też, które odbicie stopy jest najgroźniejsze i które oko ma najbardziej fikuśną tęczówkę. Dzięki temu nie zabraknie tematów do rozmów i pytań o naturę rzeczy, o piękno różnorodności kształtów, a przede wszystkim o pożytecznym wymiarze ciał wszelakich. Na koniec ulepią te nasze rozważania w glinie i będzie wiadomo, w którym kierunku podąża dziecięca wyobraźnia, a co udaje się zdziałać, jakże pożytecznym, choć jeszcze małym rączkom.

Dzieci w wieku 6 - 10 lat, z uwzględnieniem dzieci z niepełnosprawnością lekką i umiarkowaną od lat 10 - 18 lat, godz. 12:30 - 14.00
W kręgu opowieści posłuchają legendy z Indonezji o Zaczarowanej rzece, gdzie piękno zewnętrzne okazuje się liczyć znacznie mniej niż to wewnętrzne. Dowiedzą się też, jakie są i do kogo należą Najpiękniejsze ręce. A potem zadadzą sobie mnóstwo pytań, m. in.: Czym jest piękno? Czym jest brzydota? Skąd wiemy, co jest piękne, a co brzydkie? Dlaczego podobają nam się różne rzeczy? Jakie są rodzaje piękna? Czy piękno może być brzydkie? Czy brzydkie rzeczy mogą być piękne? Jak czujemy się w swoim ciele? Do czego służy ciało i jego poszczególne części? Jak o nie dbać? Wszystkie te dylematy znajdą swoją odbicie w przestrzeni, w glinianej rzeźbie, którą wypracujemy naszymi niepowtarzalnymi rękami i pomysłami prosto z naszych głów.
Zapisy obowiązkowe: glosna.poznan@gmail.com
Prowadzący : Magdalena Janaszek ze Stowarzyszenia Jeden Świat oraz Katarzyna Poniecka z Pracowni Ceramicznej Marpesja
Koordynator: Natalia Dolata - Golczak
Projekt zrealizowany w ramach konkursu "Centrum Warte Poznania II"

Zobacz www.glosna.pl