Wystawa - Białe orły, czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki
Ambasada Niemiec w Warszawie oraz Konsul Honorowy Niemiec w Poznaniu prezentują niemal 100 lat polsko-niemieckiej historii futbolu. Wystawę zatytułowaną "Białe orły, Czarne orły. Polscy
i niemieccy piłkarze w cieniu polityki" oglądać będzie można od 19 lipca do 12 sierpnia jako galerię plenerową na Starym Rynku w Poznaniu. Wstęp wolny.
Wystawa, która w 2012 r. z sukcesem zaprezentowana została w Warszawie, umożliwia wgląd w zmienną historię polsko-niemieckiego futbolu, prezentując między innymi jedenaście sylwetek znanych piłkarzy.
Ambasador Niemiec w Polsce Rüdiger von Fritsch powiedział, że "piłkarze ci są nie tylko wspaniałym przykładem sportowej rywalizacji i ogromnych emocji, lecz podkreślają także rolę sportu jako elementu spajającego sąsiadujące ze sobą kraje - Niemcy i Polskę - nawet w trudnym okresie ich wspólnej historii. Na krótko przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 wystawa "Białe orły, czarne orły" stanowi wyraz uznania dla siły oddziaływania tego najpiękniejszego sportu świata. Futbol potrafi ludzi zachwycić i zbliżyć do siebie, często na przekór wszelkim dążeniom polityków i nacjonalistów zmierzającym ku instrumentalizacji sportu."
Ekspozycja "Białe orły, czarne orły" rzuca światło na różne etapy polsko-niemieckiej historii futbolu - zarówno na obfitujące w konflikty lata 20-te, zbliżenie w latach 30-tych, jak i czasy II wojny światowej oraz szczególną sytuację na Górnym Śląsku w czasie trwania wojny i po jej zakończeniu. Składające się na ekspozycję tablice informacyjne ukazują ponadto wydarzenia piłkarskie, jakie miały miejsce, w ramach rozgrywek piłkarskich między Republiką Federalną Niemiec a Polską, jak na przykład legendarny "mecz na wodzie", rozegrany na Mistrzostwach Świata we Frankfurcie w roku 1974, oraz szczególny rozdział narzuconej odgórnie polskiej "przyjaźni" futbolowej z NRD.
Piłkarze o niemieckich bądź polskich korzeniach, związani także sportowo z drugim krajem (tacy jak Lukas Podolski, Eugen Polanski, Robert Lewandowski, Sebastian Boenisch czy Miroslav Klose) pokazują, że gra w reprezentacji Niemiec bądź Polski jest dla nich dzisiaj oczywistością. Zgoła inaczej sprawę tę widzieli piłkarze w latach 20-tych i 30-tych, a zwłaszcza w okresie II wojny światowej. Świadczą o tym skomplikowane i "rozdarte" życiorysy tak znakomitych sportowców jak Ernest Wilimowski, Fryderyk Scherfke, Stanisław Kobierski czy Emil Görlitz.
Szczególny rozdział poświęcony jest okresowi okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej oraz tak ważnej dla Polski, kształtującej wówczas tożsamość, roli polskich klubów i kontaktom z piłkarzami niemieckimi - utrzymującym się mimo obecnego terroru. Rozdział ten przypomina także o piłkarzach żydowskich, zamordowanych w czasie wojny.
Wystawa prezentowana jest w językach: niemieckim, polskim i angielskim; wstęp jest wolny.
Wernisaż inaugurujący wystawę odbędzie się w piątek 19 lipca o godz. 12:00 na Płycie Starego Rynku w Poznaniu (zbieg ulic Paderewskiego oraz Szkolnej). Głos zabiorą: Joachim Bleicker - minister pełnomocny Ambasady Niemiec w Warszawie oraz Marian Andrzej Kareński-Tschurl - Konsul Honorowy Niemiec w Poznaniu. Po inauguracji odbędzie się oprowadzenie po wystawie oraz krótkie spotkanie prasowe.