Widowisko muzyczno - teatralne: Hildegarda do poznania
Hildegarda do poznania
- rewitalizacja społeczno-artystyczna centrum Poznania
widowisko muzyczno-teatralne do muzyki i tekstów św. Hildegardy z Bingen, Grażyna Wydrowska - czytanie tekstów, Chór ProVobis pod dyr. Krystyny Kamińskiej, Trio jazzowe Jarosława Kostki.
Jest to projekt Stowarzyszenia "Gloria in Musica" realizowany we współpracy z Fundacją Fiedlerów, zgłoszony do konkursu "Centrum warte Poznania". W przypadku znalezienia się w gronie laureatów odbędą się jeszcze trzy spektakle: 28.06 na Dziedzińcu Muzeum Instrumentów Muzycznych, 15.09 w kościele pw. św. Marcina i 30.09 w kościele pw. św. Małgorzaty na Śródce.
Hildegarda
żyła i działała na początku XII wieku. Była postacią niezwykłą, kobietą wszechstronną: mędrcem, naukowcem, kompozytorką, filozofem, lekarzem, osobą aktywną intelektualnie i twórczo, prekursorką w wielu dziedzinach. Jako pierwsza kobieta w średniowieczu samodzielnie założyła klasztor żeński, jako pierwsza dokonała całościowego opisu niemieckiej fauny i flory, jest pierwszą znaną autorką moralitetu, pierwszą i jedyną, podpisaną imieniem kompozytorką, pierwszą świętą, która pozostawiła po sobie autobiografię i pamiętniki. Uznawana jest za pierwszego niemieckiego filozofa przyrody i lekarza. Dorobek św. Hildegardy jako kompozytorki jest imponujący. Jej pieśni, hymny, chorały i sekwencje inspirują współczesnych. W poznańskim projekcie fragmenty instrumentalne - quasi-jazzowe, wzbogacają całość, nie naruszając oryginału śpiewu i czytelności tekstu (Hildegarda wprowadzała też do swego chorału instrumenty). Reżyseria całości spektaklu wprowadza wątki pozamuzyczne (filozofię życia i zdrowia, aktywną postawę życiową bez względu na wiek, ciągłe doskonalenie się i rozwój wewnętrzny, poszukiwanie harmonii z otoczeniem, powrót do natury).