Wystawa Murnau 1945 - Zapomniane fotografie z kolekcji Oliviera i Alaina Rempferów
Ekspozycja powstała z kolekcji negatywów znalezionych w 1999 r. w Saint-Laurent-du-Var koło Nicei przez Oliviera Rempfera, syna francuskiego fotografa Alaina Rempfera. Pozostawiono je obok pojemnika na śmieci, w sąsiedztwie budynku, który dwa dni później miał zostać zburzony.
Rempferowie, zafascynowani odkryciem, wybrali ok. 300 najlepszych technicznie zdjęć, zeskanowali je i umieścili na specjalnie w tym celu założonej stronie internetowej, którą nazwali Les photos oubliées 1939-1945 (Zapomniane fotografie 1939-1945). Dzięki odzewowi internautów i własnej dociekliwości szybko zorientowali się, że większość z nich wykonano w Oflagu VII A w bawarskim miasteczku Murnau, a uwięzieni, to głównie oficerowie Wojska Polskiego. Nieznany pozostał jedynie autor zdjęć.
Obóz jeniecki w Murnau funkcjonował od 25 września 1939 r. do 29 kwietnia 1945 r. w kompleksie koszarowym wybudowanym dla jednostki Wehrmachtu. Przebywali w nim wyłącznie oficerowie polscy, m. in. dowódca Armii "Poznań" gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba, a także pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego gen. bryg. w st. sp. Stanisław Taczak. Po wyzwoleniu oflag, liczący wówczas ponad 5 tysięcy jeńców, przekształcony został w tzw. Polski Ośrodek Wojskowy, podległy dowództwu 3. Armii amerykańskiej.
Na wystawie pokazano zbiór ok. 100 fotografii wybranych z kolekcji uratowanej przez Oliviera i Alaina Rempferów. Cały materiał podzielono na trzy bloki tematyczne: życie obozowe, wyzwolenie, Polski Ośrodek Wojskowy. Gros zdjęć zrobiono w dniu wyzwolenia oflagu 29 kwietnia 1945 r. i w ciągu kilku następnych tygodni. Niektóre, ukazujące sceny z przedstawień teatralnych, pochodzą z lat wcześniejszych. Na unikatowych zdjęciach utrwalono codzienne życie oficerów, wizyty w ośrodku generałów Tadeusza Bora-Komorowskiego, Władysława Andersa i Kazimierza Schally'ego, a także alpejskie widoki okolic Murnau oraz zniszczonego bombardowaniami Monachium. Do najciekawszych należy sekwencja zdjęć ukazujących przebieg potyczki amerykańskiej szpicy rozpoznawczej z oddziałem niemieckim przed główną bramą wjazdową do obozu. Wystawę uzupełniają pamiątki po jeńcach oraz kilkuminutowy film nakręcony przez żołnierzy amerykańskich w trakcie zajmowania obozu i terenów wokół Murnau.
Ekspozycja, zorganizowana przez Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, otwarta zostanie w środę 8 maja 2013 r. o godz. 14.00 w Odwachu na Starym Rynku.