Studio chmara.rosinke - "2,5 ³"
11 maja 2013, godz. 17.00 - spotkanie z projektantami i prezentacja twórczości studia w ramach cyklu (R)ewolucje dizajnu (wstęp wolny)
oprowadzenia kuratorskie (wstęp wolny):
- 18 maja 2013, godz. 19.00
- 22 maja 2013, godz. 18.00
W latach lat 60. i 70. wielu architektów i projektantów zajmowało się ideą zamieszkiwania w formach modularnych i mobilnych oraz rewolucjonizowało społeczne kanony. Negacja konsumpcji i idea współczesnego nomadyzmu prowadziła do przeróżnych koncepcji wizjonerskich, takich jak modułowy system mikro-domów Kena Isaacsa ("Total furnishing unit"); wielofunkcyjne, dzienne i nocne "maszyny żyjące" autorstwa Joe Colombo czy transportowane "do-it-yourself" projekty "living cube" Jamesa Hennesseya i Victora Papanka, przeznaczone do pracy, wypoczynku czy zabawy. Wizje tych ostatnich, nie do końca zdefiniowane, pozostawiają wolność projektantowi-użytkownikowi-mieszkańcowi, którą studio chmara.rosinke wykorzystuje, podejmując się ich reinterpretacji. (...)
Na wystawie pokazany zostanie moduł mieszkalny, który będzie z jednej strony pokojem, z drugiej - kompleksowym meblem dla jednej osoby. Ujętą holistycznym spojrzeniem "przestrzenią w przestrzeni" - bardzo intymną i umożliwiającą kontrolę sfery prywatnej w czasach jej zawłaszczania przez instytucje, korporacje czy media. Studio chmara.rosinke projektuje i samodzielnie buduje minimalną strukturę wiecznego nomada, o wymiarach 2,5x2,5x2,5m, stawiającą pytania: ile potrzebujemy, ile chcemy, co daje nam wolność, a co nas ogranicza, stając się fizycznym i psychicznym balastem? I jak można żyć inaczej?
studio chmara.rosinke - Ania Rosinke (1985) i Maciej Chmara (1984) - ukończyli architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, tam też poznali się i rozpoczęli współpracę. Studiowali również na Uniwersytecie Artystycznym w Linz (space & design strategies), Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu oraz wiedeńskiej Politechnice (architekturę). Założyli w Wiedniu własne studio. Pracują w obszarze projektowania wnętrz i produktu oraz architektury. Łączą rzemiosło z konceptualnym i ekologicznym podejściem. Większość ich realizacji to autorskie projekty powstające z inspiracji społeczno-kulturowych. Wierzą, że obiekty mogą komunikować piękno, prostotę i wartości etyczne.
Zobacz www.arsenal.art.pl