Powiększ tekst

Spotkanie autorskie z Richardem Lourie

22.05.2013
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
Wstęp wolny
Opis

Richard Lourie - człowiek, którego biografia mogłaby stać się scenariuszem pasjonującego filmu.

Był kierowcą szefa mafii w Bostonie. Gdy bez paszportu wybrał się obejrzeć dom Stalina w Gori, aresztowano go i oskarżono o szpiegostwo. Jako beatnik przemierzał Amerykę szlakiem bohaterów słynnej powieści Kerouaca W drodze, uczył rosyjskiego amerykańskich pilotów wojskowych, uczestniczył w nagraniu Mojego wieku Wata w Berkeley, który potem przetłumaczył. Student i przyjaciel Czesława Miłosza. Charyzmatyczny człowiek i wyjątkowo oryginalny twórca. Znawca Rosji, której poświęcił wiele książek. Długoletni korespondent "The Moscow Times". Przełożył ponad 40 dzieł z rosyjskiego i polskiego (m.in. Sacharowa, Wojnowicza, Miłosza, Konwickiego, Barańczaka, Szczypiorskiego, Korczaka). Autor kilku powieści przetłumaczonych na 21 języków, m.in. bestsellerowej Autobiografii Stalina - niezwykłej powieści o największym mordercy wszechczasów.

"Wstręt do tulipanów"

Przekład: Mieczysław Godyń

Historia chłopca, który wydał Annę Frank.

Wiele lat po wojnie do Joopa powraca koszmar, o którym na zawsze chciał zapomnieć. Tylko on nosi w sobie odpowiedź na pytanie, które dręczy ludzi na całym świecie. Tylko on zna tajemnicę śmierci Anny Frank.

Przed oczami Joopa stają obrazy z dzieciństwa. Groza mrocznego Amsterdamu z lat okupacji. Piasek sypany do baków niemieckich ciężarówek. Bracia walczący o zabawkę - opaskę z gwiazdą Dawida. Ojciec, o którego miłość i akceptację tak desperacko zabiegał. Jaka jest cena ojcowskiej miłości? Gdzie leży granica poświęcenia dla ukochanych osób?

Historia Joopa to poruszająca opowieść o miłości dziecka, okrucieństwie wojny i koszmarach przeszłości.

Nienawidzę tulipanów. Są zbyt piękne, kiedy są żywe, i wyglądają strasznie martwo, kiedy zwiędną. Ale tak naprawdę to nienawidzę ich dlatego, że wiem, jak smakują. W czasie wojny, pod koniec, gdy niczego już nie było, jedliśmy je, jedliśmy cebulki tulipanów.

Wizyjny realizm - gotowy materiał do zapisu filmowego. Okupacyjna Holandia, Amsterdam, donosiciel. Ta książka na długo zagnieździła się w mojej pamięci. Opowiada, jak wiele musi się stać, ile trzeba przeżyć, by donoszenie na drugiego człowieka osiągnęło wymiar heroizmu.

Kazimierz Kutz

Wiarygodność i chłodny obiektywizm. Dosadny, lecz zgrabny język.

"The New York Times"

Wstęp bezpłatny

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod nr tel. 061 855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl

Lub bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Miejskiej

Drukuj tekst
Pokaż kod QR