foto

Spektakl - Markus Öhrn "Conte d'Amour"

28.04.2013
20:00

Spektakl w ramach cyklu "nie jesteś mi obojętny - #TestosteronowyKryzys"

"Conte d'Amour" to spektakl artysty wizualnego Markusa Öhrna, który powstał w Berlinie we współpracy z fińskim kolektywem Nya Rampen oraz szwedzkim Institutet. Artyści w oryginalny sposób zajmują się w nim związkami pomiędzy patriarchatem, paternalizmem, miłością i domowym bezpieczeństwem. Zespół złożony z samych mężczyzn opowiada historię z punktu widzenia ich własnych, męskich pragnień. Przyjmują oni perspektywę macho w sposób tak intensywny, że pozwala to obnażyć przyjęte normy równości i otwartości.

Mężczyzna w szlafroku i skarpetkach siedzi w salonie swego domu i bawi się naturalnej wielkości lalkami. Potem schodzi do piwnicy. Tam inny mężczyzna przebrany w kobiece ubranie przyjmuje go z wielką czułością. Okazuje się, że to jego córka, która mieszka w piwnicznym pomieszczeniu i opiekuje się dwoma synami, których ma z ojcem. Witają go słowami "Kochamy cię, Tatusiu". Tatuś sprawuje rządy nad rodziną, tak jak każdy dobry patriarcha, wierny hasłu "Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!". Chodzi do pracy i przynosi pożywienie. Córka i matka, zespolona w jednej osobie, pozostaje w domu i opiekuje się potomstwem. Ta idealna rodzina staje się karykaturą samej siebie. Tatuś wciąż powtarza się w małpich gestach groźby, każdy stopniowo zaczyna powtarzać apatyczny schemat ruchów, nagle jednak jeden z synów intonuje szeptem "Love will tear us apart [Rozdzieli nas miłość]".

"Conte d'amour" nie tylko w przewrotny i prowokacyjny sposób opowiada historię Josefa Fritzla i jego domu w Amstetten. Bez popadania w dydaktyzm realizacja ta stara się opisać potrzeby społeczeństwa, które taki fenomen zrodziło. Nawet najmroczniejsza opowieść pozostaje historią miłosną, jeśli w każdym z bohaterów tkwi wyraźna za nią tęsknota. Na prawie trzy godziny Institutet i Nya Rampen zamykają się w swojej piwnicy wraz z widownią w charakterze obserwatorów.

Spektakl był prezentowany na wielu prestiżowych festwialach i scenach teatralnych Europy m.in. Festival d'Avignon, Wiener Festwochen, Impulse Pestival, Theater Treffen czy Baltic Circle Festival w Helsinkach.

reżyseria, scenografia, wideo i fotografie: Markus Öhrn

tekst: Anders Carlsson

muzyka: Andreas Catjar

kostiumy: Pia Aleborg

oświetlenie i kierownictwo techniczne: Patrick Tucholski

koordynacja produkcji i tourmanager: Pamela Schlewinski

występują: Jakob Öhrman, Elmer Bäck, Rasmus Slätis, Anders Carlsson

kooprodukcja: Markus Öhrn, Nya Rampen i Institutet we współpracy ze Studiobühne

czas trwania spektaklu: 3 godziny

uwaga! wstęp tylko dla widzów dorosłych

bilety:

- ulgowy 20 zł

- normalny 30 zł

Bilety dostępne w:

Zobacz www.zamek.poznan.pl