Archeologiczna autostrada- wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem
Goszcząca w Poznaniu wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Krakowskiego Zespołu do badań Autostrad sp.j. Opowiada o jednym z największych w historii polskiej archeologii przedsięwzięć badawczych - o wykopaliskach, wyprzedzających budowę autostrad i realizację innych wielkich inwestycji drogowych w Polsce. Przybliżono w niej jeden z odcinków autostrady A-4, łączącej Kraków z Tarnowem, przebiegający przez obszary zaliczane do najintensywniej zasiedlonych terenów pradziejowej Europy.
Najciekawsze odkrycia ukazano na wystawie w formie reportażu fotograficznego, zapraszając na swego rodzaju przejażdżkę autostradą tropem znalezisk archeologicznych. Przy najważniejszych proponujemy zatrzymać się dłużej i prześledzić ich drogę od momentu odkrycia w ziemi, poprzez prace zabezpieczające i konserwatorskie, aż po wyeksponowanie w gablocie. Finalnym etapem tej drogi są rekonstrukcje komputerowe i foto-graficzne osób, biżuterii, broni, a także grobów, domów, studni oraz pieców garncarskich z czasów ich użytkowania przed wiekami i tysiącleciami.
Najstarsze zabytki liczą blisko 15 tys. lat, a najmłodsze pochodzą z XIX w. Wykopaliska archeologiczne, o których opowiada prezentowana wystawa, prowadził specjalnie powołany w tym celu Krakowski Zespół do Badań Autostrad, powstały na podstawie porozumienia między Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Archeologicznym w Krakowie i Uniwersytetem Jagiellońskim. W oparciu o umowy zawarte z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Zespół od 1996 roku kieruje badaniami ratowniczymi na trasie budowy autostrady A-4 w województwie małopolskim.
Zobacz www.muzarp.poznan.pl