Powiększ tekst
fot. T. Skorupka

Wernisaż wystawy "Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej"

21.03.2013
14:00
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, ul. Ks. I. Posadzego 3, Poznań - Ostrów Tumski (obok Muzeum Archidiecezjalnego)
Wstęp wolny
Opis

Wernisaż nowej wystawy fotografii Tomasza Skorupki - pracownika Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Oprócz pięknych fotografii ukazujących różne gatunki współczesnych ptaków, na wystawę składają się również plansze prezentujące zagadnienia związane z ptakami i ich znaczeniem na przestrzeni różnych epok - od czasów społeczności epoki łużyckiej po wczesne średniowiecze. Doskonałe dopełnienie ekspozycji stanowią wybrane zabytki z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Prawdziwym skarbem świata przyrody są ptaki, których śpiew i różnorodne ubarwienie nierzadko wprawiają w zachwyt. Niektóre gatunki uważano dawniej za święte, otaczano prawdziwą czcią, w innych widziano bogów lub dusze zmarłych ulatujące w zaświaty. Są takie, na które polowano i takie, które udomowiono. Wierzono, iż jaskółki przepowiadają pogodę, bociany zwiastują wiosnę, a pohukiwanie sowy - nieszczęście.

W dzisiejszych czasach ptaki nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. W Wielkiej Brytanii narodził się birdwatching, czyli amatorskie obserwowanie ptaków połączone najczęściej z ich fotografowaniem. Obserwatorów w Anglii liczyć już można w milionach, w Polsce jest ich dopiero kilka tysięcy, ale liczba ta sukcesywnie rośnie.

W pradziejach ptaki były nie mniej popularne i dla wielu twórców stanowiły źródło inspiracji, ich wizerunki lub figurki umieszczano m.in. na skałach, narzędziach i biżuterii, na naczyniach codziennego użytku i takich, które wykorzystywano podczas rytualnych obrzędów. Pierwsze znane wizerunki tych skrzydlatych istot pochodzą z paleolitu. W jaskini Lascaux we Francji jeden z rysunków przedstawia zabitego człowieka, bizona oraz właśnie ptaka. Na terenie ziem polskich w neolicie i we wczesnej epoce brązu przedstawienia ptaków pojawiają się niezwykle rzadko, częściej znaleźć można ich kości w grobach lub na osadach. Dopiero w późnej epoce brązu, od której rozpoczynamy wędrówkę w przeszłość, świat ptaków stworzonych ręką człowieka zaczyna zaskakiwać swym bogactwem i różnorodnością.

Wystawa połączona z pokazami multimedialnymi dostępna będzie do 4 maja 2013 r. w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim.

W dniu 13 kwietnia Rezerwat zaprasza na spotkanie z autorem zdjęć i warsztaty dla dzieci.

Dodatkowych informacji udzieli kurator: Tomasz Skorupka, e-mail: skorupka@op.pl, Tel. 61 852 82 51, wew. 244

Zobacz www.muzarp.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR