Powiększ tekst
logo

Performace Anny Kalwajtys

18.02.2013
20:00
MDK, ul. Zamkowa 3, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Anna Kalwajtys - artystka performance, obecnie mieszkająca w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydziału Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Odbyła staż na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu na Wydziale Filmu i Animacji. Obecnie studentka Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Artystka brała udział w wielu festiwalach sztuki performance w Polsce i za granicą. Jej twórczość nakierowana jest przede wszystkim na sztukę efemeryczną. Zajmuje się performance, video-performance, jak również tworzy w obszarze obiektu-instalacji. Jednocześnie Kalwajtys pracuje nad projektami poza-dyscyplinarnymi oraz kuratorskimi w obrębie zjawisk performatywnych. Uczestniczyła miedzy innymi w projektach takich jak:
Antropo-performance w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej w Łodzi oraz w Międzynarodowej Konferencji Urban Transitions na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w Katedrze Socjologii i Filozofii.
Performance tworzone przez Annę Kalwajtys kładą nacisk na proces twórczy. W swoich działaniach przełamuje tradycyjne relacje miedzy widzem a obiektem sztuki, artystą a jego dziełem. Tworzy sytuacje, w których powstaje przede wszystkim relacja pomiędzy podmiotem i przedmiotem, oglądającym i oglądanym, widzem i przedstawiającym, materialnością oraz znaczeniem poszczególnych elementów. Interesuje ją zmiana świadomości widza.
Realizowany  przezemnie Performance podejmuje  aspekty ludzkiej kondycji w Kulturze jako element procesów budowania tożsamości oraz transgresji społecznej. Podejmuje aspekty takie jak: graniczność, biologiczność człowieka, tożsamość oraz krytyczne spojrzenie na współczesną kulturę. Podejmuje tematykę Kanibalizmu społecznego, wzajemne eliminowanie się społeczeństwa, wykluczanie słabszych jednostek, represje,  izolacje. W swoim działaniu stosuje prowokację, która wiąże się z pokazywaniem granicznych sytuacji egzystencjalnych człowieka.

Bilety: 5 zł

Zobacz www.mdk.krzyk.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR