plakat

IXXI - la lotta continua" - walka z terroryzmem trwa

02.02.2013
19:00

"IXXI - la lotta continua" - to tytuł spektaklu w reżyserii Bartłomieja Raźnikiewicza, którego kolejną odsłonę będzie można zobaczyć już 2 lutego o godz. 19.00 w Auli Artis.

Tym razem przedstawienie realizowane jest jako projekt studentów Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, we współpracy z Teatrem Ko-Inspiracja.

Tytuł spektaklu odwołuje się do wieloznacznej symboliki IXXI: to rzymski zapis daty 9 września oraz symbol dwójkowego zapisu komputerowego. Jak pisze twórca przedstawienia - niewiadome pomiędzy wiadomymi, tak jak w znanym nam świecie nieznani sprawcy i ofiary, tak jak w każdym z nas to, co myślimy o sobie i to, kim jesteśmy naprawdę i kim stać się możemy pod wpływem wydarzenia I, X,... lub IXXI. Z kolei "la lotta continua" to hasło użyte przez włoskie Czerwone Brygady, które oznacza, iż walka się nie skończyła, ciągle trwa.

 Spektakl w formie tanecznego transu ostrzega nas, że nic w świecie nie jest tylko białe i czarne, a każdy z nas w przeciągu chwili może stać się zarówno ofiarą terroryzmu, jak i terrorystą. Przedstawienie ma przybliżyć zjawisko współczesnego terroryzmu oraz zmusić do dyskusji studentów, organizatorów i przybyłych gości.

Organizatorzy widowiska podkreślają, że bodźcem do jego powstania są wydarzenia z 11 września 2001 roku. Jednak istotą spektaklu - jak mówi koordynator wydarzenia, Bartłomiej Raźnikiewicz - jest zrozumienie samego siebie oraz tego, kim możemy się stać w obliczu zagrożenia.

"IXXI - la lotta continua" - mówi reżyser - jest spektaklem nie tylko o poszukiwaniu korzeni terroryzmu tego bezpośredniego, o twarzy zamachowca. To przede wszystkim poszukiwanie korzeni strachu, który pod pozorem "obiektywnych" wiadomości determinuje nasze "wolne" życie i zamyka w więzieniu, którego nie można zobaczyć i poczuć - w więzieniu naszego umysłu. "Obraz kreuje rzeczywistość" - tak pisał Baudrillard, zatem to od nas samych zależy, jak bardzo wpatrujemy się w ten "obraz" i ulegamy tej rzeczywistości, którą tworzy. Czy stać nas na odwagę zmierzenia się z prawdziwym jej obrazem  i jaką cenę gotowi jesteśmy zapłacić w tej asymetrycznej wojnie dobra ze złem. Nie chodzi o to, aby zwyciężyć, lecz aby umrzeć po właściwej stronie.

Spektakl jest realizowany i organizowany przez studentów II i III roku kierunku kulturoznawstwo WSNHiD w ramach zajęć "Organizacja wydarzenia kulturalnego". Studenci pod okiem doświadczonych specjalistów zdobywają umiejętności praktyczne w różnych etapach przygotowania spektaklu.

Wstęp wolny!

Zobacz www.wsnhid.pl