foto

Wykład prof. UAM dr. hab. Marcina Molskiego - Zakład Chemii Teoretycznej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Piękno, to estetyczna kategoria bytu, której definicja zmieniała się od czasów starożytności do współczesności i nadal stanowi przedmiot intensywnych badań, zarówno w obszarze sztuki, jak i nauk humanistycznych oraz ścisłych. Dlatego, by uzyskać pełny wgląd w rozumienie piękna, należy problem rozpatrzyć interdyscyplinarnie, z uwzględnieniem poglądów filozofów, artystów i naukowców reprezentujących takie dziedziny wiedzy, jak: biologia ewolucyjna, socjobiologia, neuroestetyka, neurobiochemia, antropologia kulturowa, historia sztuki i inne. Ponieważ takie kompletne i holistyczne potraktowanie problemu przekracza ramy czasowe jednego wykładu, jego tematyka została zawężona do chemicznego aspektu piękna postrzeganego zmysłem wzroku (barwy, kształty). W szczególności omówione zostaną następujące zagadnienia:

  • Co to jest kolor i w jaki sposób jest generowany oraz rejestrowany przez mózg.
  • Zastosowanie chemii w zdobieniu i modelowaniu ciała.
  • Jak działa układ nagrody w mózgu odpowiedzialny za pozytywne wrażenie piękna.
  • Co to są neuroprzekaźniki i jakie funkcje pełnią w postrzeganiu piękna

W wykładzie omówiona zostanie również rola substancji psychoaktywnych w rozwoju sztuki od paleolitycznych malowideł jaskiniowych począwszy, a na dokonaniach artystów współczesnych skończywszy (Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jackson Pollock, Jean-Michel Basquiat i inni). Finalna część wykładu to pokaz multimedialny z wykorzystaniem muzyki, prezentujący obrazy substancji chemicznych obserwowane pod mikroskopem polaryzacyjnym oraz obrazy ciekłych kryształów porównanych z dziełami ekspresjonistów i abstrakcjonistów (Frantisek Kupka, Robert Delanuay, August Macke, Franz Marc).
prof. UAM dr hab. Marcin Molski
Profesor nadzwyczajny na Wydziale Chemii UAM. Specjalizuje się w teoretycznym modelowaniu właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych substancji bioaktywnych, o znaczeniu medycznym i kosmetycznym, zjawiskach quasi-kwantowych oraz zastosowaniu teorii chaosu oraz fraktali w modelowaniu wzrostu biologicznego i zjawisk kognitywnych. Autor ponad 100 publikacji w tym 79 z listy Filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej i ponad 100 wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Współautor książki "Fizyka piękna" (2007) i autor książek "Chemia piękna" (2009), "Fractal Time of Life" (2012). 

Wstęp wolny.

Zobacz www.zamek.poznan.pl