foto

Seminarium i wystawa czasowa poświęcona Hipolitowi Cegielskiemu (1813-1868)

12.01.2013

W roku 2013 obchodzimy Rok Hipolita Cegielskiego (1813-1868). W związku z tym Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie k. Poznania we współpracy z Towarzystwem im. Hipolita Cegielskiego organizuje dnia 12 stycznia 2013 r. seminarium i otwarcie wystawy czasowej pt. "Labor omnia vincit. Życie i dzieło Hipolita Cegielskiego w 200. rocznicę urodzin".

Ekspozycja będzie udostępniana zwiedzającym do 23 czerwca 2013 r. Na wystawie zostaną zaprezentowane dokumenty i obiekty związane z postacią Hipolita Cegielskiego - filologa i nauczyciela, a zarazem przemysłowca, publicysty i działacza społecznego. Ważnym działem na wystawie będzie również rozwój fabryki H. Cegielskiego w latach 1846-1939, zilustrowany zdjęciami z epoki, dokumentami oraz narzędziami i maszynami rolniczymi produkcji tejże fabryki. W ramach wystawy przypomnimy również zagadnienie pracy organicznej w Wielkopolsce jako szkic do epoki, w której żył i działał Hipolit Cegielski. Przywołane zostaną takie postacie jak Karol Marcinkowski, Dezydery Chłapowski, Gustaw Potworowski, Maksymilian Jackowski, Augustyn Szamarzewski i Piotr Wawrzyniak. Godnymi uwagi są modele maszyn rolniczych i parowozu, a także archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum działającego przy Spółce H.CEGIELSKI - POZNAŃ S.A. z siedzibą w Poznaniu. Zwiedzający będą mogli obejrzeć maszyny rolnicze produkowane w fabryce H. Cegielskiego od początku XX w. do 1939 r., między innymi pług ramowy "Rekord" i siewnik rzędowy "Polonia". Podczas wystawy będzie ponadto emitowany film oraz prezentowane zdjęcia z prac nad przywróceniem lokomobili samobieżnej H. Cegielski typu EM z 1919 r. do pierwotnej sprawności technicznej.

Na wystawie Muzeum zaprezentuje obiekty ze zbiorów własnych, a także pochodzące z Muzeum przy Spółce H. CEGIELSKI - POZNAŃ S.A. z siedzibą w Poznaniu, Muzeum Historii Miasta Poznania Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteki Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Muzeum-Zamku w Kórniku i Biblioteki Kórnickiej.

Jeśli są Państwo w posiadaniu przedwojennych pamiątek związanych z fabryką Hipolita Cegielskiego, to zachęcamy do udostepnienia ich Muzeum i przyczynienia się w ten sposób do powstania ekspozycji.