Powiększ tekst
foto

Francis van Maele Antic Ham Franticham's Universe

10.12 – 21.12.2012
Galeria AT, ul. Solna 4, 61-735 Poznań
Wstęp wolny
Opis

W 11 edycji wystaw z cyklu Książka i co dalej (od 1990 roku) Galeria AT zaprezentuje książki artystyczne i druki artystów, którzy prowadzą wydawnictwo Redfoxpress w Irlandii - Belga Francisa van Maele i Koreanki Antic Ham.

Francis van Maele (ur. 1947 w Belgii); artysta grafik, wydawca książek artystycznych, studiował grafikę (sitodruk) w Akademii Artystycznej w Trier w Niemczech (1977). W latach 1980-2001 prowadził wydawnictwo Phi w Luksemburgu, które było wiodącym wydawnictwem zajmującym się publikacją poezji, literatury, albumów o sztuce. W 2001 roku zorganizował retrospektywną wystawę swojego wydawnictwa w Center National de Litterature w Luxemburgu. W roku 2000 Francis van Maele założył wydawnictwo Redfoxpress, które od 2002 roku znajduje się na wyspie Achill w Irlandii. Prowadzi je razem z artystką Koreańską Antic Ham i od 2005 roku koncentrują się na wydawaniu przede wszystkim książek artystycznych, zarówno własnych, jak i artystów z całego świata. Wydawnictwo Redfoxpress wydaje książki twórców związanych tematycznie z poezją wizualną, neodadaizmem, Fluxusem, takich artystów jak m.in. Klaus Groh, Jean Francois Bory, Julien Blaine, Richard Kostelanetz, George Brecht, Klaus Peter Dencker, Vittore Baroni, Jürgen O. Olbrich, Fernando Aguiar, Andrew Topel, Pierre Garnier, Giovanni Fontana. Są to najczęściej cykle wydawnicze np. tj. "C'est mon dada", "Visual Flux", "Blue Fox Collection" - książki wydawane w małych unikatowych (ręcznie robionych) i sygnowanych nakładach, drukowane w technice sitodruku. Wydawnictwo Redfoxpress prezentowało swoje książki wielokrotnie m.in. na Seoul Artists' Book Fair, London Artists' Book fair, New York Art Book Fair, Frankfurt Book Fair, Bristol Artists' Book Fair, Oxford, Fine Press Fair. Ich książki znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach m.in. w Sackner Archive for Concrete and Visual Poetry, Miami, Tate Library and Archive, London, MoMa Library, New York, Bibliothèque Forney, Paris, Bibliothèque Marguerite Duras, Paris, Bibliothèque d'Etude et du Patrimoine de Toulouse, Artothèque de Lyon Part-Dieu, State Library of Victoria, Melbourne, Bibliothèque Nationale de Luxembourg, National de Littérature, Luxembourg, Victoria and Albert Museum, London oraz prywatnych kolekcjach w Niemczech, Holandii, Francji, Portugalii, USA, Japonii, UK. Od wielu lat van Maele i Ham realizują swoje utwory książkowe razem pod wspólnym tytułem "Franticham", opierające się na kolorowych kolażach fotograficzno-tekstowych drukowanych techniką sitodrukową i z wykorzystaniem fotografii robionych archaiczną już metodą za pomocą polaroidu.

W cyklu tym wydali kilkadziesiąt książek artystycznych m.in. takie jak: "Traveling Fish" (14 sitodruków nawiązujących do podróży do Londynu, Amsterdamu, Ghent, Paryża, Luxembourga i Irlandii), "Paris metro affiches" (fotografie zniszczonych plakatów znalezionych w metrze w Paryżu),  "Franticham's dada univers" (odwołująca się do ikonografii i tradycji dadaizmu), "New York New York" (swoisty dziennik fotograficzny z wizyty w Nowym Yorku), "Franticham's Fluxus Island" (pudełko drewniane zawierające 20 sitodruków i innych przedmiotów, będących hołdem złożonym artystom z lat 60-tych związanych z ruchem Fluxus tj. John Cage, Joseph Beuys, George Brecht, Robert Filliou, Dick Higgins, Ray Johnson, Alison Knowles, George Maciunas, Yoko Ono, Nam June Paik, Dieter Roth, Daniel Spoerri, Ben Vautier, Emmett Williams), "Tokyo Umbrella" (graficzne wrażenia z Tokio). Książki te charakteryzują się przede wszystkim swobodną narracją, stosowaniem wyrazistych, jaskrawych kolorów, kolażowymi zestawami drukowanych fotografii i współbrzmiących z nimi zestawów słów lub tekstów, jak i nierzadko zawierają dużą dozę przewrotnego, prowokacyjnego humoru. Bardzo często nawiązują one stylistycznie także do awangardowej ikonografii stosowanej np. przez futurystów czy dadaistów na początku XX wieku (tj. foto-kolaże, czy koncepcji tekstualno-poetyckiej "parole in liberta").

Zobacz www.galeria-at.siteor.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR