Wernisaż wystawy Moniki Jakubiak - ULEpszanie

08.12.2012
17:00
  • ULEpszanie Wernisaż projektu Moniki Jakubiak oraz podopiecznych Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski w Swarzędzu i Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego w Poznaniu Prezentacja w Poznaniu: Concordia Design, 8 grudnia, godz. 17.00-18.00 - Slums w procesie (zapraszamy publiczność do współtworzenia instalacji), godz. 18.00-19.15 - prezentacja projektu i wernisaż wystawy style="text-align: justify;"Artystka i projektantka Monika Jakubiak stworzyła projekt, w którym spotkały się sztuka, edukacja i ekologia. Zwraca w nim uwagę na analogię pomiędzy ginącą przyrodą a ginącymi zawodami: style="text-align: justify;"Społeczności rzemieślników i pszczół są zagrożone. style="text-align: justify;"
    Jeszcze do niedawna rzemieślnicy na całym świecie dobrze prosperowali w cechach rzemiosł i stowarzyszeniach, jednak przez ostatnie 20 lat masowa produkcja przejęła ich role i niewielu z nich jest w stanie utrzymać się z zawodu, który jest ich pasją. Pszczoły, podobnie jak ludzie, mają logiczną strukturę funkcjonowania jako państwo, rodzina, zakład pracy. Podobnie jak dla ludzi, ważny jest dla nich etos pracy (znamy powiedzenia: uwijać się jak pszczoła, busy bee, czyli zapracowany jak pszczoła), dzięki której dają nam, ludziom, bezcenny miód. Tymczasem na całym świecie pszczoły umierają, nie dając sobie rady z zanieczyszczeniem środowiska i stresem. Na dodatek nie wspieramy polskiego pszczelarstwa - miód, który kupujemy w sklepach, jest najczęściej mieszanką produktów z wielu krajów UE i spoza UE (zazwyczaj z Azji - z dodatkami cukrów, ulepszaczy, a nawet antybiotyków).
    /Monika Jakubiak/

    W ramach tygodniowych czerwcowych warsztatów dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie (podopiecznych Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski w Swarzędzu i Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego w Poznaniu) w Skansenie Pszczelarskim w Swarzędzu odbyły się lekcje z pszczelarzem, podczas których młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, jak funkcjonuje niezwykła wspólnota pszczół oraz dlaczego i jak o nią powinniśmy dbać. Rozmowy o pszczołach stały się impulsem do twórczych działań, w których wspierali nas także wolontariusze - seniorzy z Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu. Wspólnie z młodzieżą zaprojektowaliśmy etykietki na słoiki do miodu oraz wybudowaliśmy ul, który stanął w swarzędzkim skansenie i stał się domem dzikich pszczół (co ważne, jesienią i wiosną będziemy odwiedzać skansen, żeby zobaczyć, jak nasz ul funkcjonuje). Wybudowaliśmy też bardzo szczególny dom dla ludzi - slums z  naturalnych materiałów (tkanin, starych ubrań, wikliny i pszczelego wosku). Jest to spora konstrukcja, w której rozmawialiśmy, odpoczywaliśmy i zastanawialiśmy się, jak można sprawić, by wspólnota ludzka funkcjonowała równie dobrze, jak pełna równowagi społeczność pszczół. Mówiliśmy o tym, że mimo iż żyjemy w dobrze rozwiniętej cywilizacji, wysyłamy rakiety w kosmos, podbijamy ziemię, ujarzmiamy oceany, to nie potrafimy - a może po prostu nie chcemy - zmienić tego, że miliony ludzi w naszej cywilizacji mieszkają w bardzo złych warunkach. Dopełnieniem instalacji-slumsu była roztaczająca się tam instalacja zapachowa, stworzona przez Martę Siembab z Senselier. Przed rozpoczęciem wernisażu w Concordia Design publiczność będzie mogła dobudować swój fragment slumsu z fragmentów osobistych ubrań, przedmiotów - bo slums z natury rzeczy nigdy nie jest ukończony, zawsze pozostając czymś tymczasowym, nietrwałym... godz. 17.00- 18.00: Slums w procesie (organizatorzy zapraszają publiczność do współtworzenia instalacji);
  • godz. 18.00-19.15: prezentacja projektu i wernisaż wystawy

Zobacz www.wielkopolska-rewolucje.pl