Powiększ tekst
logo

Targi książki

06.12 – 08.12.2012
Arsenał Galeria Miejska, Stary Rynek, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Targi z udziałem:

  • AKV, Archive Books, Broken Dimanche, Sternberg Press [Berlin]
  • Ausdruck Books [Praga]
  • Bęc Zmiana, DIK Fagazine, Periodyk Najgorszy, Sputnik, Piktogram / B.L.A [Warszawa]
  • Drukarnia Moś i Łuczak, GM Arsenał, Galeria Piekary, Morava [Poznań]
  • Karakter, Fundacja Sztuk Wizualnych, Korporacja Ha-Art [Kraków]
  • Kwartalnik Fotografia [Września]
  • Lubok [Lipsk]
  • Motto Distribution [Zurich/Berlin]
  • Off Press [Londyn]
  • Ommu Distribution [Ateny]
  • Space Poetry [Kopenhaga]

Program spotkań:

7 grudnia, godz. 19.30, sala "wykładowa", wykład przez skype'a, prowadzony w języku angielskim - David Senior - Jakieś miejsca: wprowadzenie do historii publikacji artystycznych

David Senior opowie o historii książek eksperymentalnych, wydawanych przez artystów i designerów. Przykłady kilku ostatnio organizowanych przez niego wystaw posłużą mu do omówienia idei humoru, oporu czy nowatorstwa, które nadają tym projektom sens osobliwych  miejsc  pracy jak i życia czy też czynią je zgrabnymi pojemnikami, poprzez które podróżują rozmaite idee. David Senior jest specjalistą ds. wydawnictw w bibliotece MoMA w Nowym Jorku, gdzie zajmuje się rozwojem kolekcji bibliotecznej. Jego artykuły zamieszczane były w "C Magazine", "Frieze", "Dot Dot Dot" czy w  "Bulletins of the Serving Library".  Jest twórcą "Access to Tools: Publications from the Whole Earth Catalog, 1968-1974", będącej częścią  programu wystawienniczego biblioteki MoMA w 2012.

8 grudnia, godz. 16.00, sala "wykładowa" - Leah Whitman-Salkin - Sternberg Press by Sternberg Press

Sternberg Press by Sternberg Press nie jest formą wyznania, biograficznego odczytu, ale sprawozdaniem na temat życia wewnętrznego ulokowanego w Berlinie wydawnictwa Sternberg. Rozważania będą prowadzone w oparciu o ostatnio wydaną publikację The Mattering of Matter: Documents from the Archive of the International Necronautical Society Toma McCarthy'ego i Simona Critchleya. Whitman- Salkin opowie również o praktycznych aspektach procesu wydawniczego, który jawi się  równoczesnie jako prozaiczny i enigmatyczny, analizując różne jego właściwości i wyjawiając tajemnice produkcji.

Leah Whitman-Salkin jest edytorką i redaktorką w Sternberg Press oraz znawczynią współczesnej sztuki, architektury i towarzyszących im dyskursów publicznych.

godz. 18.00, sala wykładowa - Cześć czarnej sztuce! - dyskusja,

moderator: Daniel Muzyczuk

uczestnicy: Magda Frankowska, Daniel Muzyczuk, Magda Popławska, Agata Szydłowska, Honza Zamojski

Doświadczenia pierwszych inicjatyw w polu książek artystów ujawniają często, że za decyzją o podjęciu wysiłku produkcji autorskiej książki stało przede wszystkim pragnienie wyjścia poza pole sztuki i jego komercyjny aspekt, lub, co bardziej charakterystyczne dla byłego bloku wschodniego, próba stworzenia obiegu poza cenzurą. Rynek sztuki udowodnił po raz kolejny, że jest w stanie włączyć w swój ustrój nawet najbardziej radykalne działania. Dzisiejsi artyści zdają się nie mieć złudzeń co do wywrotowego potencjału książki. Sięgają po nią z innych względów. Ten splot uwarunkowań, zalet oraz niedogodności tkwiących w tym medium, będzie przedmiotem dyskusji.

Magda Frankowska - projektantka, designerka, historyczka sztuki, współtwórczyni studia FONTARTE

Daniel Muzyczuk - kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi, laureat (z Agnieszką Pinderą) konkursu im. Igora Zabla w 2011 roku, członek AICA.

Magda Popławska - kuratorka, badaczka designu, pomysłodawczyni i koordynatorka cykli edukacyjnych "Tekstura designu", "W ramach designu"
Agata Szydłowska - historyczka sztuki, krytyczka designu, wykładowczyni School of Form

Honza Zamojski - artysta, kurator, wydawca

Zobacz r-o-o-k-i-e.com/festiwal/

Drukuj tekst
Pokaż kod QR